• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/08/2023

Γεια σας...θα ήθελα να ρωτήσω αν η επέμβαση με λέιζερ φλέβας Ειναι απόλυτα ασφαλής. Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα προς το παρόν , έχω στο δεξί πόδι μόνο ανεπάρκεια μείζονος σαφηνους από τη μέση του μηρού μέχρι το γόνατο, χωρίς εμφανείς κιρσους κ ευρυαγγειες, μόνο κάψιμο κ λίγο πόνο περιστασιακά στη γάμπα. Ενδυκνειται το λέιζερ στη περίπτωση μου; Έχετε δει παρενέργειες ποτέ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας αναμφισβήτητα το laser για την αντιμετώπιση των κιρσών αποτελεί την καλύτερη μέθοδο με τις λιγότερες επιπλοκές συγκριτικά με τις άλλες μεθόδους! Οπότε σίγουρα ενδείκνυται για όλους! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Γεια σας
    Εάν το υπερηχογράφημά σας δείξει ότι έχετε ανεπάρκεια βαλβίδας και η κύρια φλέβα είναι διεσταλμένη και έχετε συμπτώματα που σας ενοχλούν. Πόνος, πρήξιμο, κράμπες, κάψιμο, τότε η χειρουργική επέμβαση με λέιζερ είναι απαραίτητ
    ενδοφλέβιο λέιζερ - μια σύγχρονη και ασφαλής μέθοδος θεραπείας των κιρσών

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η σύσταση, οι κατευθυντήριες οδηγίες των ανά τον κόσμο φλεβολογικών εταιρειών αναφέρουν ρητά ότι σε όσο πιο πρώιμο στάδιο φλεβικής ανεπάρκειας αντιμετωπιστεί ενδοαυλικά με laser το προβλημα, τόσο πιο εύκολη είναι η αντιμετώπιση και τόσο καλύτερα τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον υπάρχει παλινδρόμηση, δεν αναμένεται κάποια βελτίωση πάρα επιδείνωση της υπάρχουσας κατάστασης. Ως εκτούτου, είναι εφικτό και ασφαλής να προηγηθεί η επέμβαση λέιζερ καθώς γίνεται με τοπική αναισθησία, αναίμακτα και χωρίς τομές.

    Παλαιότερα όταν δεν υπήρχε η τεχνολογία λέιζερ, η κλασική σαφηνεκτομή γινόταν υπό γενική ή ραχιαία αναισθησία και ήταν ανοιχτή επέμβαση με τομές. Τα πιο πάνω εγκυμονούσαν κάποιο κίνδυνο για διεγχειρητικέσ επιπλοκές, οπότε εκείνες τις εποχές η επέμβαση δεν συστηνόταν στα πρώιμα στάδια της νόσου.

    Τώρα η τεχνολογία έχει αλλάξει την τακτική μας όπως ψάξτε να βρείτε αγγειοχειρουργό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Το laser (ή EVLA επίσημα) ενδείκνυται σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις που καλύπτουν μεγάλο ποσοστό των ασθενών. Σωστό είναι όμως πρώτα να σας δει αγγειοχειρουργός από κοντά και να σας εξετάσει. Το laser είναι σχετικά παλιά μέθοδος (αντίθετα από αυτά που διατείνονται κάποιοι χρησιμοποιείται παγκοσμίως πάνω από 15 χρόνια) και είναι ασφαλέστατη μέθοδος όταν κάποιος έχει εμπειρία.

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μπορείτε να το κάνετε παρενέργειες δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν περιορισμοί για το ποτέ γίνεται χρήση
    Καλό είναι να γίνει νωρίς για καλύτερα αποτελέσματα
    Αυτό όμως θα πρέπει να το δω από κοντά εάν μπορείτε να κάνετε Laser

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη