• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Γεια σας στην επανω γναθο μεσω πανοραμικης διαπιστωθει μη επαρκη οστο στην ριζα του προτελευταιου δοντιου για εξαγωγη αυτου(πλαγια ριζα)και τοποθετηση εμφυτευματος.Μπορει οινδυο ιατρικες πραξεις να γινουν σε ενα ραντεβου?Δηλαδη εξαγωγη και τοποθετηση με αμμεση φορτιση?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Σ’ αυτές περιπτώσεις στα πίσω δόντια καλύτερα είναι να αποφεύγεται για εμένα η άμεση φόρτιση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εφοσον υπαρχει ελλειμμα οστικο,χρειαζεται να γινει πρωτα οστικη αναπλαση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται, αλλα ναι, υπο προυποθεσεις γινεται.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ναι σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται. Εξαρτάται από τις συνθήκες

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Όχι, δεν είναι εφικτό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ειναι αρκετα παρακινδυνευμενο.μονο αν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις.μιλατε για ελλειψη οστου οποτε αυτο απο μονο του ειναι ενας αρνητικος παργοντας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ναι μπορεί να γίνει εξαγωγή και τοποθέτηση εμφύτευματος στην ίδια συνεδρία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας.Θα μπορουσε να μπει αμεσα καποιο οδοντικο εμφυτευμα στην περιοχη και υπαρχει τροπος που κατα την προετοιμασια του σημειου για να μπει εμφυτευμα να χτησιμοποιηθει ενα συστημα οστεοσυμπικνωσης κατα την εφαρμογη του οποιου, δεν χανεται οστο κατα τον τρυπανισμο αντιθετως συμπικνωνεται στο σημειο και ετσι διατηρειται το υποκοιμενο οστο, πραγμα πολυ σημαντικο.Προτεινεται αξονικη ακτινογραφια για τον εντοπισμο του οστου που εχει απομεινει πριν την επεμβαση.Ναι μπορει να γινει και αμεση φορτηση εαν ολα πανε καλα

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Γίνεται αλλά θα πρέπει να γίνει κσι αξονική τομογραφία άνω γναθου να εκτιμηθεί με ακρίβεια το οστουν
    Προσωπικά το αποφεύγω

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αναλογα το περιστατικο, θα μπορουσε! Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα