• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/11/2023

Γεια σας. Πριν από δύο χρόνια έκανα δύο επεμβάσεις, μικροδισκεκτομή και ημιπεταλεκτομή στον 5ο σπόνδυλο της οσφυικής μοίρας. Όλα τα συμπτώματα που είχα εξαφανίστηκαν. Όμως εδώ και δύο μήνες έχω μονίμως μουδιασμένα τα δάκτυλα των χεριών και των ποδιών. Τι μπορεί να συμβαίνει;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Όσο αφορά το μούδιασμα στα άνω άκρα ( χέρια ) δεν έχει κάποια σχέση το χειρουργείο στην οσφυϊκή μοίρα της σπονδυλικής στήλης .
    Χρειάζεται κλινική εκτίμηση για να μπορούμε να διευκρινίσουμε αν προέρχεται από την αυχενική μοίρα η από το περιφερικό νεύρο . Όσο αφορά τα μούδιασμα τα στα πόδια αν υπήρχε κάποια καινούργια δίσκο κήλη θα συνοδεύονταν από αντίστοιχο πόνο με αντανάκλαση στο δεξιό η αριστερό πόδι . Όποτε και εδώ χρειάζεται κλινική συνεκτίμηση και περαιτέρω πληροφορίες από το ιστορικό για να μπορέσουμε εξάγουμε κάποιο συμπέρασμα για τον αν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση με μαγνητική στην οσφυϊκή η ηλεκροφυσιολογικος έλεγχος από νευ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βεζυργιάννης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Των χεριών δεν εξηγείται από τις επεμβάσεις στη μέση.Πρέπει να ελεγχθεί η ΑΜΣΣ.Για το μούδιασμα στα πόδια πρέπει με ελεγχθεί με μαγνητικη η οσφυϊκή μοίρα.Αν βρεθεί αθώα για τα μούδιασμα τα,δηλ δεν υπάρχει εκ νέου δίσκο κήλη η στένωση πρέπει να μας δει και νευρολογος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Το μουδιάσμα στα χέρια δεν έχει καμία σχέση με το χειρουργείο στη μέση.Στην μέση αν έχετε συμπτώματα χρειάζεται μάλλον νέα μαγνητική τομογραφία και κλινική εξέταση. Πλήρες ιστορικό κλπ.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Ειναι δυο ξεχωριστα θεματα.Ο αυχενας πρεπει να ελεγχει και η οσφυικη μοιρα επισης.Ομως θα πρεπει να δειτε και νευρολογο γιατι μπορει να ειναι κατι άλλο πιο γενικευμενο.Να δειτε και το σακχαρο αιματος κλπ

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Αν μουδιάζουν δάκτυλα κ χεριων αποκλείεται να ευθύνεται η μέση σας.
    Θα πρέπει να δείτε τον αυχένα σας ή/κ άλλες αιτίες πολυνευροπαθειας (διαβήτης, νευροτοξικα φάρμακα κα)

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος