• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/06/2023

Γεια σας και πάλι είχα κάνει της εξής ερώτηση και τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι ακομα( παλιά ερώτηση:μετά από κάταγμα ποδοκνημικής με χειρουργική επέμβαση και τοποθέτηση λάμας στην περόνη πόσο καιρό χρειάζεται να ξεπριστει το πόδι πλήρως?Χειρουργική επέμβαση 11/4 έχει γίνει αξονική δεν έχει βρεθεί κάποιο είδος υγρού στην οστεοσυνθεση. )Νέα ερώτηση:σε πόσο καιρό θα μπορέσω να ξεκινήσω να οδηγήσω ξανά?και με τι υπόδημα?με μπότα ειδική η αθλητικό παπούτσι?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Η οδήγηση είναι απαιτητική δραστηριότητα για την ποδοκνημική. Σίγουρα θα μπορείτε να οδηγήσετε με ασφάλεια χωρίς άλγος σε περίπου 2,5 - 3 μήνες από την επέμβαση. Όχι με αθλητικό παπούτσι. Άλλωστε ως τότε θα έχετε αφαιρέσει την μπότα και θα κινητοποιήστε με κανονικό υπόδημα.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αυτά εξαρτώνται από την κλινική πορεία του κατάγματος. Άν όλα πάνε καλά σε 2 μήνες και με απλό αθλητικό παπούτσι.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Μετά απο μια καλή οστεοσύνθεση αρχίζουμε να κουνάμε την ποδοκνημική σε 3 εβδομάδες απο το χειρουργείο και να το πατάμε σε 6 εβδομάδες απο το χειρουργείο.Μετά τις 6 εβδομάδες αρχίζουμε να πατάμε σιγά σιγά με αθλητικό παπούτσι.Αποθεραπεία αν όλα πανε καλα΄σε 2,5 ως 3 μήνες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η απάντηση είναι ότι η οδήγηση έρχεται τελευταία, αφού πρώτα έχει ανακτηθεί ικανοποιητική λειτουργία του ποδιού σε κίνηση φόρτιση κ βάδιση, κ αυτό για λόγους ασφαλείας. Θα πρέπει να είστε σε θέση να οδηγήσετε χωρίς μπότα ή νάρθηκα , με κανονικο παπούτσι.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος