• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/05/2023

Γεια σας… ειμαι 29 χρονων και πριν ενα χρονο διαγνωστηκα σε παπ με ατυπα αδενικα κυτταρα υποπτα για κακοηθεια. Η κολποσκοπηση εδειξε cin1 εως εστιακως cin2. Επειτα προχωρησαμε με τον γιατρο σε υστεροσκοπηση. Βρεθηκαν 2πολυποδες( 1σε μητρα, 1 στον τραχηλο) και αφαιρεθηκαν και η ιστολογικη εδειξε μονο αλλοιωσεις cin1. Ο γιατρος προτεινε να το παρακολουθουμε. Επομενο παπ υστερα απο 6 μηνες αρνητικο. Επομενο παπ μετα απο 8 μηνες LGSIL. Η κολποσκοπηση εδειξε cin1 και cin2.Θα προχωρησω σε επεμβαση αλλα φοβαμαι πολυ. Ενας γυναικολογος μου προτεινε loop και για δευτερη αποψη που πηγα μου προτειναν laser cone αν και ο γιατρος μου ειπε πως θα αφαιρεσει τις αλλοιωσεις σαν «φετα» περιπου 1cm, οχι σε σχημα κωνου. Φοβαμαι παρα πολυ γιατι θελω να κανω παιδακια.. Διαβαζω διαφορα στο διαδικτυο για υποτοπες για δευτερες επεμβασεις και εχω αγχωθει. Αν δεν καθαρισει καλα και θελω και αλλες επεμβασεις πως θα κανω παιδακια; Τι σημαινει αυτο που μου λενε πως αν ειμαστε σε υγιη ορια δεν θα εχω θεμα; Διαφορετικα τι θα γινει;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η επεμβάσεις αυτές δεν επηρεάζουν την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ σας να πετύχετε εγκυμοσύνη, δεν επηρεάζουν δηλαδή την γονιμότητα σας. Το να αφαιρεθεί σε υγιή όρια κάτι σημαίνει ότι αρχικά φαίνεται πως αφαιρείται όλη η έκταση βλάβης και μένει υγιής ιστός. Ένας ιατρός εξειδικευμένος σε αυτόν τον τομέα να είστε σιγουρη πως θα κάνει αυτό που ειναι το σωστό. Δείξτε εμπιστοσύνη και ακολουθείστε τις οδηγίες που σας δίνονται.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Βαση της ηλικιας σας και της αρχικης αλλοιωσης (ατυπα αδενικα κυτταρα) η παρακολουθηση σε γυναικα ατοκο ειναι τεστ παπ+hpv dna test+αποξεση+κολποσκοπηση καθε 6μηνες εως κ 2 χρονια.εαν η αλλοιωση ειναι υψηλοβαθμη (cin2 ) και παραμενει στη διετια χρειαζεται loop εκτομη με διαθερμια ή με laser ,εαν εντος της διετους παρακολουθησης η αλλοιωση υποτροπιαζει σε cin3 η διαδιακασια της εκτομης γινεται νωριτερα.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά