• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Έχω πάθει εδώ και κάτι μέρες ένα διάστρεμμα 2 βαθμού και βαρύς τραυματισμός κάποιον συνδέσμων και είμαι με πατερίτσες και επίδεσμο στο πόδι και θα είμαι έτσι σχεδόν για 1 μήνα . Η απορία μου είναι εάν μπορώ να φορέσω τακούνι και στο καλό πόδι που δεν υπάρχει θέμα διότι είδη έτσι έφυγα από το νοσοκομείο, αλλά και στο τραυματισμένο απλά για να μην είναι έτσι . Εννοείται ότι δεν θα το πατήσω και θα είμαι με πατερίτσες. Εάν μπορώ τι είδος τακούνι κάνει ? Δηλαδή ανοιχτό , κλειστό σαν μπότα,με στήριξη στον αστράγαλο ή Στιλ σαγιονάρα δλδ όλο το πόδι έξω .

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Θεωρητικά δεν θα έχετε θέμα να φορέσετε τακούνι στο υγιές αλλά ελλοχεύει ο κίνδυνος λόγω μη σωστής κινητοποίησης και βάδισης εφόσον φοράτε μπότα στο άλλο, να χάσετε την ισορροπία σας και να πέσετε. Εγώ δεν θα σας το συμβούλευα. Θα σας πρότεινα αντ αυτού ένα απλό αθλητικό υπόδημα που είναι πιο σταθερό. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μάλλον όχι διότι κινδυνεύετε να παραπατήσετε και να τραυματίσετε και το καλό πόδι, αλλά και να χειροτερέψετε και το τραυματισμένο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Αν ΔΕΝ πατάς το πόδι μπορείς να φορέσεις ότι παπουτσι βολεύει
    Δε νομίζω ότι το τακούνι βολεύει ωστόσο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καθόλου τακούνι,αθλητικό παπούτσι στο καλό πόδι και ειδικό νάρθηκα και ΟΧΙ επίδεσμο στο τραυματισμένο πόδι.Επανεξέταση στο μήνα και αποθεραπεία του διαστρέμματος τουλάχιστον στις 6 εβδομάδες απο τον τραυματισμό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας πρότεινα να μην φορέσετε καθόλου τακούνια!

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός