• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Έχω καταρράκτη στο δεξιό οφθαλμό και μυωπία 11 βαθμων στο αριστερό, αστιγματισμό 2,5 βαθμών και στα δύο μάτια, πρεσβυωπια 2,5 βαθμών, αν μπουν τορικοι ενδοφακοι μπορώ να δουλέψω σε υπολογιστή σε απόσταση 55-60cm, θα χρειαστούν γυαλιά και για πρεσβυωπια ξεχωριστά γυαλιά; μήπως η το monovision είναι η καλύτερη λύση;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κανεις δεν αποκλειει την πιθανοτητα να χρειαστειτε γυαλια για κοντα ή μακρυα.Το monovision πρεπει να το δοκιμασετε με φακους επαφης , δεν ταιριαζει σε ολους!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Το mini- monovision δηλαδη μια αποκλιση 1,25-1,50 ωστε να βλεπετε ευκρινως και μακρυα και στα 50-60 cm χωρις γυαλια θα ηταν οντως μια καλη λυση

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, η επιλογή του ενδοφακού που ταιριάζει στην περίπτωσή σας, εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους που πρέπει να συζητηθούν αναλυτικά. Σε υψηλή μυωπία είναι πιθανότερο να εμφανιστεί καταρράκτης σε μικρότερη ηλικία και να προχωρήσουμε σε επέμβαση πιο άμεσα. Επειδή έχετε αστιγματισμό >1D, συνήθως προτείνεται η διόρθωση με τορικό ενδοφακό μονοεστιακό ή EDOF (παρέχει άριστη μακρινή και ενδιάμεση όραση δλδ στα 55-60 cm εργασίας) και ίσως χρειαστεί μόνο ενα κοντινό γυαλί για τα 35 cm μικρής διόρθωσης. Δεν υπάρχει η καλύτερη λύση , εξατομικεύεται πάντοτε ανάλογα με τον κάθε ασθενή και τις προσδοκίες του. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Θα χρειαστούν γυαλιά για πρεσβυωπία.
    Για το monovision θα αποφασισεις εσύ.
    Εάν μπορείς να βλέπεις μακριά καλά με το ένα μάτι τότε κάντε monovision.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό