• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/03/2023

Ετών 42.Δυο αποβολές από φυσική σύλληψη,1 αποτυχημένη εξωσωματική.3 σαλπιγγογραφιες οι οποίες έδειξαν συμφησεις αλλά παρόλα ταύτα έμεινα έγκυος φυσιολογικά .Μου είπαν ίσως ήταν κάποιος σπασμός οποτε οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές εφόσον είχα 2 εγκυμοσύνες.Εξετασεις θυρεοειδούς ,θρομβοφιλιας,καρυότυπο ζεύγους ,κυστική ίνωση όλες καλές.Μαγνητικη κάτω κοιλίας για τυχόν υδροσαλπιγγα δεν έδειξε κατι.Μου είπαν ίσως ήταν τυχαία γεγονότα η χρωμοσομικες ανωμαλίες κ.τ.λ.Η ίσως υπάρχει κρυφή θρομβοφιλια οπότε την επόμενη φορά να κάνω αντιπηκτικες ενέσεις .Το ερώτημα είναι το εξής.Καθε φορά που μένω έγκυος και πριν αποβάλλω αρχίζει ένας δυνατός πόνος στην πύελο αυτό γίνεται περίπου στην 5 με 6 βδομάδα και πολύ σφίξιμο στον θώρακα και στην καρδιά σαν να μην μπορεί ο οργανισμός να αντέξει την εγκυμοσύνη.Εχω πάει σε 2 καρδιολόγους μου λένε δεν βρίσκουν κάτι ανησυχητικό αλλά ο πόνος συνεχίζει.Μου είπαν ότι θεωρούν υπερβολικό να μου κάνουν στεφανιογραφια σε τέτοια ηλικία.Εγω θεωρώ ότι κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας υποβόσκει είτε καρδιολογικό είτε αυτοάνοσο .Θεωρώ ότι είναι κάτι παθολογικό και ότι δεν σχετίζεται με γυναικολογικής φύσης πρόβλημα.Αν δε βρεθεί τι είναι θεωρώ ότι δεν μπορώ να υποστηρίξω εγκυμοσύνη.Οσον αφορά το κομμάτι προστασία κύησης μου έχουν δώσει το σχήμα salospir,αντιπηκτικες ,προγεστερόνη λόγω ηλικίας και ιστορικού αποβολών.Με το παθολογικό κομμάτι δεν ξέρω τι να κάνω.....

5 ειδικοί απάντησαν

  • Τα αντιπηκτικα σας καλύπτουν για το κομμάτι των στεφανιαιων όσον αφορά την εγκυμοσύνη, αλλά καλό θα είναι να κάνετε 1 μαγνητική ΚΑΡΔΙΑΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορείτε καταρχάς να κάνετε μία αξονική (αναίμακτη) στεφανιαιογραφία για να είστε σίγουρη για τις αρτηρίες της καρδιάς. Στην επόμενη εγκυμοσύνη, θα έχετε τακτική καρδιολογική παρακολούθηση με τρίπλεξ καρδιάς.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • ‘Έχετε κάνει όλον τον έλεγχο που πρέπει, είναι θέμα δικό σας να συνεχίσετε τις προσπάθειες μέχρι την επίτευξη του στόχου σας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Είναι δύσκολο να ξέρουμε ποιό είναι το ακριβές αίτιο των αποβολών. Εάν μείνετε έγκυος να αρχίσετε τις ενέσεις αντιπηκτικές. Πολλές φορές κάνουμε διαγνωστική υστεροσκόπηση για να εξερευνήσουμε την κοιλότητα της μήτρας. Να συνεχίσετε να κάνετε προσπάθειες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Θεωρω πως δεν προκυπτουν στοιχεια σοβαρου καρδιολογικου προβληματος. Καλον θα ειναι να εξεταστειτε εκ νεου.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας