• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Έκανα εγχείρηση έξω σφυρου πριν 8 εβδομάδες. Λάμα και 6 βίδες. Στις 6 εβδομάδες έβγαλα τον ναρθηκα. Δεν έχω ιδιαίτερο πόνο αλλά έχει πρηστεί αρκετά η γάμπα μου προοδευτικά. Κάνω αντιπηκτικες. Είναι φυσιολογικό ή έχει δημιουργήσει κάποια θρομβωση.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά την αφαίρεση της ακινητοποίησης συχνά έχουμε κάποιο οίδημα. Δέν είναι ανησυχητικό. Φυσικά θέλει έλεγχο από τον θεράπων ιατρό σας για να αποκλειστεί η πολύ μικρή πιθανότητα, λόγο αντιπηκτικής αγωγής, για θρόμβωση

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Πρεπει να σε δει γιατρος για να αποκλειστει η θρομβωση

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να απαντήσουμε σε χειρουργεία άλλων ιατρών. Δεν γνωρίζω τις αντικειμενικές συνθήκες. Ο χειρουργός σας μπορεί να σας απαντήσει, ή αν θέλετε ελάτε εις το ιατρείο με ακτινολογικό έλεγχο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • στον αγγεοχειρουργο για εκτίμηση και triplex.Ειναι το πιο ασφαλες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικό, οποιοδήποτε τραύμα συν χειρουργείο συν ακινητοποίηση μπορεί να προκαλέσει πρήξιμο κ ενοχλήσεις για κάποιες εβδομάδες. Ειδικά αν καλύπτεστε με αντιπηκτικά η πιθανότητα θρόμβωσης είναι εξαιρετικά χαμηλη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος