• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/11/2023

Είμαι γυναίκα 21 ετών και ποτέ στην ζωή μου δεν έχω δακρύσει υπό καμία συνθήκη (κλάμα, ερεθισμός κλπ). Όταν το ανέφερα σε οφθαλμίατρο σε εφηβική ηλικία μου είπε ότι υπάρχει μικρό ποσοστό ανθρώπων που τους συμβαίνει αυτό και δεν σημαίνει κάτι (δεν με εξέτασε πάνω σε αυτό). Ξηροφθαλμία δεν έχω. Έχω λοιπον την απορία αν η έλλειψη δακρύων σημαίνει κάτι ή όχι και αν μπορεί να αποτελέσει σύμπτωμα για κάποια πάθηση, σύνδρομο δεν ξέρω. Από δική μου αναζήτηση είδα ότι κάποιες παθήσεις (ακόμη και άσχετες με τα μάτια) σχετίζονται και εντοπίζονται λόγω αυτού, όμως δεν είμαι ειδική ούτε το διαδίκτυο είναι. Δεν ξέρω αν χρειάζονται σαν πληροφορίες αλλά το βασικό μου ''πρόβλημα'' που παρακολουθώ τόσα χρόνια είναι με τον θυροειδή (λήψη t4) και μεγάλες διαταραχές στις ορμόνες (που προκαλούν συμπτώματα όπως έντονη εφίδρωση, τριχοφυΐα, κόπωση , κλπ )(δεν έχω πολυκυστικές), επίσης έχω αναιμία (και από όσο θυμάμαι το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας).

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το θεμα σας ειναι ορμονολογικο.Συζητηστε το με τον ενδοκρινολογο σας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Εφ όσον δεν έχετε ξηροφθαλμία μην ανησυχείτε προς το παρόν.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό