• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

Είμαι αντρας 34 ετών .Τους τελευταίους 2 μήνες οταν ζεσταίνομαι πχ αν κάνω κάποια έντονη άσκηση (ακόμα και αν σηκώσω κάτι βαρύ και ζεσταθώ απότομα) αν φορέσω πολλά ζεστά ρούχα , ακόμα και όταν κάθομαι χαλαρος στον καναπέ και ζεσταθώ απότομα κλπ με πιάνει πολύ έντονο μυρμήγκιασμα σε όλο το σώμα. Αν ρίξω πάνω μου παγωμένο νερό η βγω έξω στο κρύο στο μπαλκόνι μου χωρίς μπλούζα μετά από 5 λεπτα με αφήνει. Έχω κάνει γενικές αιματολογικές και βγήκαν όλες καθαρές .Έκανα ακτινογραφία θώρακος και η γνωμάτευση λέει : Χωρίς εικόνα πύκνωσης από τα πνευμονικά πεδία .Οζωδης σκίαση αριστερά οπισθοκαρδιακα που δεν ταυτοποιείται στην πλαγιά λήψη . Συνίσταται κλινική συνεκτίμηση σύγκριση περαιτέρω έλεγχος . Υπάρχει περίπτωση να οφείλετε σε κάποια καρδιακή Πάθηση το συγκεκριμένο σύμπτωμα ; Και γενικά σε τι μπορεί να οφείλεται ;; Ευχαριστω εκ των προτέρων !

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να κάνετε καρδιολογικο ελεγχο κλινικά και με καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς προς αποκλεισμό η επιβεβαίωση. Ίσως και να μην είναι απολύτως τίποτα.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Δεν πρόκειται για σύμπτωμα που να μπορεί να συσχετιστεί με καρδιολογική πάθηση. Ωστόσο θα μπορούσατε να κάνετε ένα τρίπλεξ καρδιάς για να είστε σίγουρος.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Μια δυσανεξία στη θερμότητα μπορεί να οφείλεται σε κάποια πάθηση του θυρεοειδούς, σε κάποιες νευρολογικές παθήσεις π.χ. κάποια διαταραχή των περιφερικών νεύρων και άλλες, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείτε για την καρδιά σας αλλά το εύρημα στην ακτινογραφία καλό θα είναι να το συζητήσετε με τον παθολόγο σας ίσως χρειαστεί κάποια πιο ειδική εξέταση για να δείτε τι είναι

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • κατα 99% δεν οφειλεται σε καρδιολογικη παθηση.Πουθενα στην βιβλιογραφια δεν αναφερει συμπτωμα οπως το δικο σου να σχετιζεται με καποια παθηση της καρδιας

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Δεν μοιαζει ανησυχητικο καρδιολογικα.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Πρεπει να επισκευτειτε παθολογο η πνευμονολογο για επιπλεον ελεγχο!

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός

  • Αν είστε καπνιστής θα συνιστούσα αξονική θώρακα. Όσο για το σύμπτωμα δε θεωρώ ότι μπορεί να οφείλεται σε καρδιακή πάθηση, είναι άτυπο, δηλ. δεν αντιστοιχεί σε κάποιο σύμπτωμα χαρακτηριστικό κάποιων παθήσεων και είναι πιο κατάλληλος ένας νευρολόγος ή και ρευματολόγος για να το διερευνήσει.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος