• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/02/2024

Εδω κ 1,5 χρονο νιωθω κατα καιρους εκτακτες(μπορει να με πιασουν για 3-4 μερες επειτα μετα απο 2 εβδομαδες κτλ).Το ανωτατο που εχω νιωσει ειναι 6-7 τη μερα συνηθως σε κατασταση ηρεμιας.Το τελευταιο 12μηνο εχω κανει 3 τριπλεξ σε ιδιωτες(δεν εδειξε κατι),1 τεστ κοπωσεως που βγηκε αρνητικο για ισχαιμια και 3 χολτερ(το πρωτο 24ωρο εδειξε 11 εκτακτες υπερκοιλιακες,το 2ο 24ωρο 12 υπερκοιλιακες και το 3ο πριν 15 ημερες 48ωρο εδειξε 12 υπερκοιλιακες εκ των οποιων οι 5 ηταν συνεχομενες).Οταν με πιανουν οι εκτακτες μερικες φορες αμεσως μετα απο το αγχος μου ανεβαζω παλμους μεχρι 135.Επισης καποιες φορες νιωθω ταχυκαρδια ενω το οξυμετρο δειχνει κατω απο 100 παλμους αλλα εγω νιωθω την καρδια μου.Να σημειωσω οτι τον τελευταιο χρονο εκτος των ιδιωτων εχω κανει κ 5-6 επισκεψεις στα εκτακτα λογω εκτακτων κ δυσφοριας που παλι δεν ειδαν τιποτα (τροπονινη 1-1,30).Ειλικρινα εχω κουραστει.Ειμαι εργαζομενη πολυτεκνη μαμα και νιωθω δεν μπορω να λειτουργησω.Αυτο το αισθημα του κενου,οτι βγαινει η ψυχη με εχει κουρασει.Οταν με πιασει περιμενω ποτε θα ερθει η αλλη.Θα ηθελα ειλικρινα την γνωμη σας κ την καθοδηγηση σας.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσε να βοηθήσει λίγο β-αναστολέας εφόσον οι καρδιακοί παλμοί δεν είναι κάτω από 60 ανά λεπτό, δεν προγραμματίζεται κάποια εγκυμοσύνη και ο θεράπων ιατρός το επιτρέπει. Οι 5 συνεχόμενες εκτακτοσυστολές ίσως να υποδεικνύουν την ανάγκη τοποθέτησης αυτοκόλλητης συσκευής για πιο μακροχρόνια παρακολούθηση. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο αριθμός των εκτάκτων συστολών δεν είναι τέτοιος που να μας προβληματίζει.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλή μου ειλικρινά μετά τα αποτελέσματα των Holter το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι να ηρεμήσεις και αν δεν μπορείς μόνη σου με βοήθεια ειδικού.Ειναι το καλύτερο που θα μπορούσες να κανεις

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος