• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Αγαπητοί Καλησπέρα σας, Προχωρήσαμε σε εξωσωματική λόγω χαμηλής κινητικότητας στο σπέρμα. Είχαμε δύο παλίνδρομες (το 2021) με την γυναίκα μου κυήσεις (ετών 38 σήμερα), λίγο πριν τον 3ο μήνα. Και για τις δύο παλίνδρομες κάναμε μοριακούς στο υλικό των εμβρύων και τα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάτι. Η γυναίκα μου έκανε αντιπηκτικές στην δεύτερη κύηση (προληπτικά) όπως της συνέστησαν και ιντραλιμπιτ. Έχουμε κάνει εξετάσεις υστεροσκόπησης, θυρεοειδούς κλπ. εξετάσεις ανοσολογικές και το μόνο σημείο στο οποίο φαίνεται κάτι να μην πηγαίνει κάτι καλά είναι τα ΝΚ κύτταρα. Από το κέντρο εξωσωματικής ο γιατρός μας είπε "Ο Θεός να βάλει το χέρι του" αλλά και οι επόμενες θα αποτύχουν για τον ίδιο λόγο τον οποίο δεν γνωρίζουμε πως να το αντιμετωπίσουμε γιατί όλες οι εξετάσεις που έχετε δείχνουν όλα καλώς. Συνεχίσαμε με ανοσολογικές και όλα πάλι καλά. Δεν προχωρήσαμε σε νέα εξωσωματική καθώς φαίνεται ότι θα έχουμε πάλι παλίνδρομη. Δεν γνωρίζουμε πως πρέπει να συνεχίσουμε.... Στο καθ εξίν αποβολών σε ιδιωτικό μας είπαν ότι φταίνε τα ΝΚ. Στο καθ εξίν αποβολών στο Έλενα ύστερα από εξετάσεις μας συνέστησαν ότι δεν βρίσκουν κάτι και είναι όλες καλές οι εξετάσεις και τα ΝΚ. Επειδή θέλουμε πολύ ένα μωράκι, θα θέλαμε τις συμβουλές σας αν σας. Αν είναι τα ΝΚ με ποιον τρόπο μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε και να υπάρχει αποτέλεσμα; Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο σας και την βοήθειά σας.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν δεν βρέθηκε κάτι στις εξετάσεις δεν χρειάζεται κάτι να κάνετε. Δεν υπάρχει θεραπεία για ΝΚ.Είναι συνηθησμένο στις IVF οι παλυνδρομήσεις κυήσεων όπως και στην φυσιολογική σύλληψη.
    Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δείτε αν μπορεί να βελτιωθεί το σπέρμα σας με κάποια βοηθήματα και να ξαναπροσπαθήσετε μετά από κάποιο διάλειμμα βέβαια.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καληςπέρα σας, δυστυχώς κάτι παραπάνω από αυτές τις εμπειρικές θεραπείες δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε ειδικό σε θέματα γονιμότητας τον οποίο να εμπιστεύεστε και ιδανικά να εφαρμόζει ολιστική προσέγγιση. Τα ΝΚ κύτταρα έχει αποδειχθεί και ανακοινωθεί σε πρόσφατα συνέδρια ότι δεν είναι δείκτης που πλέον επηρεάζει τη γονιμότητα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τα κανατε ολα δεν υπαρχει κατι επιπλεον

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας