• Γέφυρα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Πριν 20 χρόνια έβαλα μόνιμη γέφυρα 5δοντιων αυτές τις ημέρες άρχισε και πονα κάποιο δόντι και έχω πρηστεί σε μια αξονική που έβγαλα μου είπε ο γιατρός ότι έχει σπάσει το δόντι δεν θέλω να βγάλω την γέφυρα και πάλι να κατασκευαστεί άλλη ποια άλλη λύση υπάρχει η γέφυρα είναι επάνω αριστερά πριν ένα μήνα τελείωσαν και τα εμφυτεύματα που έβαλα στην κάτω γνάθο

5 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν θέλετε να βάλετε γέφυρα πάλι τότε πρέπει να πάτε στην λύση των εμφυτευμάτων και πάνω αφού βγάλετε το δόντι που έχει σπάσει πριν

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον υπάρχει κάταγμα δοντιου , η αφαίρεση της γέφυρας είναι μονόδρομος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αν έχει σπάσει το δόντι δεν έχετε άλλη επιλογή. Πρέπει να βγει η γέφυρα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αν υπαρχει μη αναστρεψιμη βλαβη σε δοντι στηριγμα της γεφυρας και χρεαιζεται εξαγωγη,τοτε επιβαλεται η αφαιρεση της γεφυρας,εξαρταται ομως απο το περιστατικο,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η μόνη λύση είναι να μπορέσει να αφαιρέσει ο γιατρός το σπασμένο δόντι αν είναι ενδιάμεσο στήριγμα, χωρίς να αφαιρέσει την γέφυρα. Εξαρτάται από την θέση της ρίζας και την ανατομία του στόματος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα