• Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
  • Υποβλήθηκε 24/02/2024

Χρόνιος βήχας 2 χρόνια σε παιδάκι 5 ετών έως τώρα η διάγνωση: απλή χρόνια βρογχιτιδα. Συχνές λοιμώξεις αναπνευστικού από τον πρώτο χρόνο που ήρθε σε επαφή με ιώσεις ( σχολείο) , α/κα ευρήματα, μια μικροβιακη λοίμωξη στον πνεύμονα που προέκυψε και ατελεκτασια,ο βήχας ξεκινάει όταν κολλάει ιώσεις όσο δεν κολλάει ιώσεις είναι μια χαρά. Έγινε βρογχοσκοπηση και πήραν δείγματα οι απαντήσεις κυτταρολογικου έδειξαν γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση αναμένουμε και την κ/α. Δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα ΓΟΠ(καούρεςκλπ) Είναι δυνατόν να υπάρχει κρυφή γοπ και να προκαλεί όλα τα αναπνευστικά αυτή τόσο καιρό;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εφοσον η βρογχοσκοπηση εδειξε γοπ τοτε ολα τα συμπτωματα ειναι απο εκει δυστυχως

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας. Επειδή η περίπτωση που περιγράφετε αφορά μικρό παιδί θα πρέπει να συμβουλευτείτε παιδίατρο, παιδογαστρεντερολόγο και παιδοχειρουργό εάν χρειαστεί και θα πρέπει να αποκλειστεί το ενδεχόμενο τραχειοβρογχικού συριγγίου.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Μάλλον η παλινδρόμηση είναι αποτέλεσμα του βήχα και όχι το ανάποδο, αν και όχι σίγουρα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι