• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2024

Γυναίκα 67 ετών, Βραδινος έντονος πόνος στην κοιλιά και 2-3 διάρροιες ανά περίπου 10-15 μέρες. Την τεταρτη φορά που συμβαίνει πολύ οξύς πόνος πάλι τη νύχτα και το πρωί διάρροιες εκ των οποίων οι 2-3 με αίμα (κόκκινο). Πηγαίνουμε στα επείγοντα νοσοκομείου, εξετάσεις αίματος καλές (τις επανέλαβαν 3 φορές) και επειδή δεν υπήρχε γαστρεντερολογος πήγαμε το απόγευμα σε ιδιώτη. Είδε κι αυτός εξετάσεις, του φάνηκαν πολύ καλές κ κλείσαμε κολονοσκοπηση η οποία ήταν πολύ καλή. Να μην ξεχάσω ότι δεν είχε προηγηθεί αντιβίωση zinadol 10 ημέρες για ουρολοίμωξη απο e coli. Το αίμα τους είδε σε 3 κενώσεις μόνο και μετά μόνο διαρροιες κίτρινου χρώματος ος.Στην κολονοσκοπηση 3 μικροσκοπικοί πολύποδες και μια αποδραμουσα φλεγμονή. Αντιβίωση ριφακολ 9 μέρες. Η βιοψία καθαρή. Υποχώρησαν όλα για τουλάχιστον 1 μήνα και μετά ένα βράδυ πάλι πόνος κοιλιακός χαμηλά και 2 διάρροιες. Έχουν περάσει 7 ημέρες απο τότε. Που μπορεί να οφείλονται αυτές οι βραδινές διάρροιες και ο πόνος? Γιατί να είναι μόνο βράδυ και τόσο αραιά? Την επόμενη μέρα νιώθει σπασμούς στο έντερο και έτσι κάποια ενόχληση και στο στομάχι (με το στομάχι εποχιακά έχει καούρες και δυσπεψία, τέτοια εποχή χρόνια τώρα) . Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η εμφάνιση συμπτωμάτων το βράδι συνήθως κρύβει κάποια αιτία.
    Στο πρώτο επεισόδιο μπορεί τα συμπτώματα να οφείλονταν σε αυτήν την "αποδραμούσα φλεγμονή".
    Αν τα συμπτώματα ήταν την ημέρα η εύκολη απάντηση θα ήταν ευερέθιστο εντερο, αλλά τα νυχτερινά συμπτώματα είναι σπάνια στο ευερέθιστο έντερο, εκτός και αν είναι αγχώδης και μένει ξύπνια το βράδι. Κατ' αρχήν ελέγξτε τα φάρμακα που παίρνει μήπως ενοχλεί κάποιο απ' αυτά. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο χωρίς να την δω.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αν την ξυπνάει ο πόνος ή οι διάρροιες συνεχίζουν να έχουν αίμα, καλό είναι να επισκεφτείται και πάλι τον γαστρεντερολόγο σας μην τυχόν είναι κάποια ισχαιμική κολίτιδα. Έχει κάποιες συνοδές παθήσεις τύπου Σακχαρώδη διαβήτη ή παίρνει κάποια αντιπηκτικά?

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία