• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 28/09/2023

βρισκομαι σε αρχικο στάδιο φλεβικής ανεπάρκειας με μη εμφανεις κιρσους ακομα.. θελω ομως να κανω λειζερ και η ερωτηση μου ειναι η εξης.. γιατι αφου με το λειζερ αποκαθισταται η κυκλοφορια πρεπει να φοραμε καλτσες συμπιεσης για πολλες μερες; μηπως ο κινδυνος θρομβωσης ειναι αυξημενος; υπαρχουν τετοια περιστατικα απο την εμπειρια σας; ειναι ενας λογος που δισταζω να κανω

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας με το laser δεν αποκαθίσταται η κυκλοφορία απλά κλείνει με θερμική ενέργεια η φλέβα που ανεπαρκεί και δημιουργεί τη φλεβική ανεπάρκεια με τα συνοδά προβλήματά της. Τις πρώτες ημέρες λοιπόν ορθώς φοράμε τις κάλτσες για να δώσουμε χρόνο στον οργανισμό για να προσαρμοστεί στην καινούργια κατάσταση, πάντα σε συνδυασμό με αντιπηκτικές ενέσεις. Οπότε μη σας εμποδίζει στην απόφασή σας η χρήση των ελαστικών καλτσών.

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Το λέιζερ δεν αποκαθιστά την κυκλοφορία,καίει τη φλέβα

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • Η ΟΨΙΜΗ ΕΠΑΝΑΣΗΡΑΓΓΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΩΝ ΦΛΕΒΙΚΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΩΝ ΚΑΛΤΣΩΝ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,
    Με τη θεραπεία με λέιζερ για φλεβική ανεπάρκεια δεν αποκαθίσταται η κυκλοφορία αλλά καταργείται η φλέβα που δημιουργεί το πρόβλημα (παλινδρόμηση αίματος), συνήθως η μείζων σαφηνής και η κυκλοφορία διοχετεύεται μέσω των εσωτερικών φλεβών (εν τω βάθει δίκτυο).
    Η μετεγχειρητική χρήση κάλτσας αφενός αποσκοπεί στην μείωση του οιδήματος και πιθανών μετεγχειρητικων αιματωμάτων αφετέρου κυρίως απαιτείται για «κολλήσει» καλύτερα και γρηγότερα η φλέβα που καυτηριάζεται.
    Ο μετεγχειρητικός κίνδυνος θρόμβωσης ειναι 10 φορές μικρότερος απο το ανοιχτό χειρουργείο και σχεδον μηδενίζεται με τη χρήση προφυλακτικής αντιπηκτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρηγόπουλος Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Δεν χρειάζεται να κάνετε λέιζερ εάν δεν υπάρχει σοβαρή παλινδρόμηση ροής σε μεγάλη φλέβα του κάτω άκρου. Εάν όμως υπάρχει τέτοια παλινδρόμηση και θα προχωρήσετε στο λέιζερ, η κάλτσα εφαρμόζεται για λίγες μέρες (5-7). Περισσότερο για το οίδημα που και περιορισμό αιματώματος παρά για κίνδυνο θρόμβωσης.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα σας! Οι κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης συστήνονται ( σύσταση ESVS IA) μετεγχειρητικά για να παραμένει κλειστή η φλέβα άμεσα, να μειωθεί ο κίνδυνος πιθανής θρόμβωσης, οιδήματος, φλεγμονής, αιμορραγίας και αιματώματος. Επιπλέον, κρίνεται απαραίτητη η χορήγηση αντιπηκτικής ενέσιμης αγωγής για το άμεσο μετεγχειρητικό διάστημα. Όλα αυτά μειώνουν τον κίνδυνο θρόμβωσης κάτω του 1% αλλά και της αιμορραγίας, τα οποία αυξάνουν λόγω της παρέμβασης στο φλεβικό σύστημα.

    Χαϊδάρογλου Δημήτριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλάνδρι

  • Οχι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ο κινδυνος για θρομβωση μετα απο επεμαση laser ειναι σχεδον μηδενικος. Η χρηση των ελαστικων καλτσων μετεγχειρητικα δεν γινεται για προφυλαξη απο θρομβωση.

    Παπακώστας Ιωάννης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιωάννινα

  • Δεν έχει σχέση το Lazer με την πρόκληση θρόμβωσης.Φοράμε κάλτσες για την αποσυμφόρηση του οιδήματος μετεγχειρητικά.

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Ο λόγος που τις πρώτες ημερες μετεγχειρητικά ο ασθενής φοράει κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης είναι για περιορισμό πιθανού μικρού αιματώματος και για να αποκλείσουμε την πιθανότητα πιθανής επανασηραγγοποίησης κάποιου τμήματος της μείζονος σαφηνούς…με λίγα λόγια εντελώς υποστηρικτικά βάζουμε κάλτσες!

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Γεια σας
    Όταν πρόκειται για ενδοφλέβιο λέιζερ. Οι επιπλοκές μετά από αυτή τη διαδικασία, συμπεριλαμβανομένης της θρόμβωσης, είναι εξαιρετικά σπάνιες. Μέχρι σήμερα, η ενδοφλέβια εκτομή με λέιζερ αποτελεί το χρυσό πρότυπο για τη θεραπεία των κιρσών.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος