• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

Καλημέρα σας είμαι 37 1 89 ύψος 85κιλα κ έχω κληρονομικό πρόβλημα στα πόδια με κιρσους έκανα ενχειριση στο δεξί πόδι κ τώρα μετά από καιρό άρχισα να δουλεύω σερβιτόρος 40 ώρες τη βδομαδα 5 φορές τη βδομάδα φοράω άνετα παπούτσια κ επίσης παίρνω κάποια χάπια veins smart παρόλαυτα νιώθω κάποιες ενοχλήσεις στο μικροδαχτυλακι τ ποδιού τι άλλο μπορω να κάνω για να μην έχω καμία ενόχληση? ευχαριστώ πολύ

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας
    Ίσως να έχετε υποτροπή μετά από χειρουργική επέμβαση ή να παραμένουν και άλλα στελέχη.
    Εάν το triplex δείξει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις φλέβες. Μερικές φορές αρκεί να φοράτε κάλτσες συμπίεσης.
    Πρέπει να επισκεφθείτε έναν φλεβολόγο και να κάνετε ένα triplex για να αποσαφηνιστεί η διάγνωση.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αγγειοχειρουργό σας αν και ο πόνος στο μικρό δάκτυλο πιθανότατα δεν σχετίζεται με τους κιρσούς ή το χειρουργείο

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε αγγειοχειρουργό για να σας δώσει οδηγίες.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Δεν είναι σίγουρο ότι η ενόχληση στο δακτυλάκι σχετίζεται με την φλεβική ανεπάρκεια. Θα έπρεπε να γίνει μια κλινική εκτίμηση από αγγειοχειρουργό και ορθοπεδικό.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Ο πόνος στο μικρό δάχτυλο δεν οφείλεται στη φλεβική ανεπάρκεια πιθανόν να είναι από την πίεση του ισχιακού νεύρου στην μέση σου

    Τζιώγιος Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Η ενοχληση στο μικρο δακτυλο του ακρου ποδος δεν σχετιζεται με χρονια φλεβικη ανεπαρκεια καλυτερα να απευθυνθεις σε ορθοπεδικο για το προβλημα αυτο

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι ανεξάρτητο τόσο πρόβλημα στο μικρό δάκτυλακι με το χειρουργείο αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσετε και τον γιατρό σας

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλό είναι να γίνει κλινική εξέταση και πιθανώς κάποια απεικονιστική εξέταση.

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Το πιθανότερο είναι ότι το πρόβλημα στο δάκτυλο που περιγράφεται δεν συνδέεται με το πρόβλημα των κιρσών. Παρόλα αυτά ένα νέο τρίπλεξ θα βοηθούσε. Ευχαριστώ

    Θεοδωρίδης Παναγιώτης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός