• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 25/08/2023

Γεια σας.. θα ηθελα να ρωτησω για την φλεβίτιδα αν ειναι μια εξελικτικη νοσος η οποια χειροτερευει στη παροδο του χρόνου οτι κ αν κανεις. Εγω πχ ειμαι 36 χρονων, γυμναζομαι χωρις βαρη ειμαι αδυνατη προσεχω πολυ την διατροφη μου κ δεν ειμαι ορθια για πολη ωρα ουτε καθιστη, παρολα αυτα διαγνωστικα με ανεπαρκεια δεξιας μειζονος σαφηνους φλεβας χωρις να υπαρχει κληρονομικοτητα χωρις τιποτα απλα ηρθε. Αν οπως ειπα προσεχω πολυ κ φοραω κ καλτσες συμπιεσης θα χειροτερεψει η θα μεινει το προβλημα εκει που ειναι; η ειναι μια απροβλεπτη νοσος;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η φλεβική ανεπάρκεια - φλεβίτιδα όπως πολύ σωστά αναφέρετε είναι εξελικτική νόσος, παράγοντες όπως κληρονομικότητα, ορθοστασία, εγκυμοσύνες βοηθούν στην εμφάνισή της. Επίσης το να φοράτε κάλτσες από αυτή την ηλικία θεωρώ ότι με όσα περιγράφετε είναι λάθος. Καλό θα ήταν να κλείσετε κάποιο ραντεβού με αγγειοχειρουργό για να σας λυθούν όλες οι απορίες.

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Η φλεβίτιδα είναι μια νόσος που εξελίσεται οι κάλτσες φρενάρουν λίγο την εξέλιξη της νόσου Η θεραπεία είναι χειρουργική και ανώδυνη με το σύγχρονο laser

    Τζιώγιος Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Τα μετρά που λαμβάνετε είναι πολύ σωστά και επιβραδύνουν την εμφάνιση συμπτωμάτων και τις επιπλοκές της νόσου (αιμορραγία, θρομβοφλεβίτιδα) όμως δεν μπορούν να αποτρέψουν και την εμφάνιση της νόσου, μιας και η κληρονομική προδιάθεση (ανεπάρκεια κολλαγόνου στο φλεβικό τοίχωμα) είναι η κύρια αιτία εμφάνισης της φλεβικής ανεπάρκειας. Θα σας σύστηνα επί της εμφάνισης κιρσών ή ενοχλήσεων, όπως βάρος και πρήξιμο στα πόδια, να διενεργήσετε την λέιζερ σαφηνεκτομή που είναι και η ιδανική μέθοδος θεραπείας των κιρσών που οφείλονται σε βαλβιδική ανεπάρκεια σαφηνούς φλέβας.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Ποιος έκανε τη διάγνωση; Γενικά είναι εξελισσόμενη πάθηση και κάποια στιγμή θα πρέπει να χειρουργηθειτε

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • Το πιο πιθανο ειναι αν παιρνετε ολα αυτα τα μετρα προφυλαξης η ανεπαρκεια να σταθεροποιηθει ή στην χειροτερη περιπτωση να εχει πολυ βραδεια επιδεινωση.Επιπλεον θα προτεινα τη ληψη απο του στοματος σκευασματων φλεβοτονικων οπως το diosmin plus δια παντος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το πιθανότερο είναι πως θα επιδεινωθεί με κάποιο ρυθμό που εξαρτάται από όλους τους παράγοντες που αναφέρατε κι εσείς. Καλό θα ήταν να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα σας άμεσα εφόσον σας το επιβεβαιώσει αγγειοχειρουργός.

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι μια εξελικτική νόσος εάν προσεχείς θα καθυστερήσεις την εξέλιξη
    Αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το χειρουργήσεις

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Καλησπέρα σας! Η συντηρητική αντιμετώπιση της χρονιάς φλεβικής ανεπάρκειας με κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης, στην ιδανικότερη των περιπτώσεων, με 24ώρη χρήση τους θα σταματήσουν την πρόοδο της νόσου. Ωστόσο, το πιο σύνηθες είναι η επιβράδυνση της εξέλιξης της.

    Χαϊδάρογλου Δημήτριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα! Η πάθηση είναι εξελικτική και σε βάθος χρόνου έχει μόνο επιδείνωση και επικινδυνότητα θρόμβωσης! Αν μπορεί κάνεις να διακινδυνεύσει μία πρόβλεψη είναι ότι καποια στιγμή αναγκάζει-υποχρεώνει τον ασθενή προς αντιμετώπιση! Η οδηγία είναι να αντιμετωπίζει κανείς επεμβατικά το προβλημα σε όσο πιο αρχικό στάδιο τύχει να διαγνωστεί.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Δεν μπορειτε να φοράτε εφ'ορου ζωής κάλτσες.Πρειπει να αποφασίσετε να λύσετε το πρόβλημα οριστικα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Γεια σας
    Εάν έχετε διαγνωστεί με κιρσούς και φλεβική ανεπάρκεια, δυστυχώς θα εξελιχθεί περαιτέρω. Οι κάλτσες συμπίεσης μπορούν να βοηθήσουν στην καθυστέρηση της εξέλιξης, αλλά όχι περισσότερο. Συμβουλευτείτε έναν αγγειοχειρουργό, υποβληθείτε σε θεραπεία με λέιζερ και συνεχίστε να ασκείστε και να ζείτε έναν δραστήριο τρόπο ζωής.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς