• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 26/09/2023

Γεια σας.. ο γιατρός μου βρήκε στο ενα ποδι δυο κιρσους χωρίς ομως να υπάρχει ανεπάρκεια της μειζονος σαφηνούς η κάποιας άλλης φλέβας. Γινεται να υπαρζουν κιρσοι χωρις ανεπάρκεια της μειζονος σαφηνους η αλλης φλέβας η οταν υπαρχουν κιρσοι σημαινει απαραιτητα οτι η μειζον η αλλη φλεβα ανεπαρκει;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η παρουσία κιρσών συνεπάγεται και φλεβική ανεπάρκεια, προφανώς στη δική σας περίπτωση είναι ήπιας μορφής αλλά σίγουρα κάποιο κύριο στέλεχος ανεπαρκεί αλλιώς δεν θα είχατε και αυτή την εικόνα. Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Μπορεινα υπαρχουν κιρσοι που ειναι βλαβη των διατιτραινουσων φλεβων χωρις ανέπαρκεια της μειζονου σαφηνους φλεβος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΑΦΗΝΟΜΗΡΙΑΙΑΣ ΣΥΜΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΣΑΦΗΝΟΥΣ ΦΛΕΒΑΣ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,
    Η ύπαρξη κιρσών υποδηλώνει ανεπάρκεια κάποιας φλέβας, η οποία ωστόσο δεν είναι απαραίτητο να είναι η μείζων ή η ελάσσων σαφηνής αλλά καποια μικρότερη, όπως οι διατιτραινουσες φλέβες με τις οποίες επικοινωνούν οι επιφανειακές με τις εσωτερικές φλέβες.
    Η ενδελεχής κλινική εξέταση σε συνδυασμό με τον απεικονιστικο έλεγχο με triplex σχεδόν πάντα αποκαλύπτει την προέλευση του προβλήματος.
    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Ρηγόπουλος Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Ναι ειναι δυνατον να υπαρχουν μονηρεις κιρσοι χωρις ανεπαρκεια σαφηνους ακομη και αν προερχονται απο το δικτυο της σαφηνους φλεβας.

    Παπακώστας Ιωάννης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα σας! Για να δημιουργηθεί κιρσοειδης φλέβα πρέπει κάτι να έχει προκαλέσει τη δημιουργία της! Και αυτό είναι η φλεβική ανεπάρκεια…

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Γεια σας
    Η παρουσία κιρσών μπορεί να είναι χωρίς φλεβική ανεπάρκεια.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, ναι μπορεί να συμβεί δεν είναι παράλογο μπορεί να εχετε κιρσούς που να τροφοδοτούνται από κάποια διατιτρωσα φλέβα και να σας δημιουργούν πρόβλημα σαν να εχετε κανονική ανεπάρκεια

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Καλησπέρα σας. Οι κιρσοί δεν εμφανίζονται πάντα στο σύστημα της σαφηνούς φλέβας. Οπότε εάν δεν υπάρχει φλέβα με παλινδρόμηση τότε είναι λιγότερο επικίνδυνοι οι κιρσοί και πιο εύκολη και η αντιμετώπιση.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα.... Ναι γίνεται και συμβαίνει μερικές φορές να υπάρχουν μεμονωμένοι κιρσοί χωρίς ανεπάρκεια της μείζονος.... Εάν είναι μεγάλοι χρήζουν αποκατάσταση... Εάν είναι μικροί τότε μόνο παρακολούθηση

    Νικολάου Αχιλλέας (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μπορεί να μην υπάρχει φλεβική ανεπαρκεια.

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι