• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 29/03/2023

Εργάζομαι σε καφέ - εστιατόριο όλο το χρόνο με πολλές ώρες εργασίας κυρίως τα καλοκαίρια. Επομένως η ορθοστασία είναι αναπόφευκτη. Πριν λίγους μήνες εμφανίστηκαν στα πόδια μου ευρυαγγείες και στη συνέχεια διογκώθηκαν και μεγάλες φλέβες πίσω απ' το γόνατο και κατά μήκος του δεξιού μηρού οι οποίες σχηματίζουν μικρά "μπαλάκια". Με εξέτασε αγγειοχειρούργος ο οποίος είπε πως έχω φλεβική ανεπάρκεια. Η λύση που μου προτάθηκε είναι το χειρουργείο αλλά δεν επείγει, είμαι μικρή και σε ηλικία. Επειδή δεν είμαι προετοιμασμένη για μία επέμβαση και έχω αγχωθεί ιδιαίτερα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. • Επέμβαση πρέπει να γίνεται πρίν από εγκυμοσύνες ή στις εγκυμοσύνες θα ξαναεμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα και να γίνει μετά από αυτές; • Μία εγκυμοσύνη με φλεβική ανεπάρκεια και κιρσούς είναι επικίνδυνη; Τι προβλήματα μπορούν να προκληθούν; • Η επέμβαση με λέιζερ είναι το ίδιο αποτελεσματική και σίγουρη με την ανοιχτή επέμβαση που γινόταν τα παλιά χρόνια; Με λέιζερ εξασφαλίζει κανείς πως δε θα ξαναβγεί το πρόβλημα; • Κατά πόσο βοηθάει η σκληροθεραπεία και ποιο είναι το όφελος της στη συγκεκριμένη περίπτωση; • Επειδή δεν έχω γνώση, επέμβαση γίνεται στο σημείο που υπάρχει το πρόβλημα μόνο, ή σε όλο το πόδι ώστε να τελειώσει μιά για πάντα αυτό το θέμα; • Η φλεβική ανεπάρκεια σχετίζεται με πρόβλημα στην καρδιά;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας είναι καλό η φλεβική ανεπάρκεια και οι κιρσοί να αντιμετωπίζονται πριν τις εγκυμοσύνες, για να μην ταλαιπωρηθείτε κατά τη διάρκεια τους (πιθανή θρόμβωση, λήψη αντιπηκτικών για μεγάλο χρονικό διάστημα, επιδείνωση της φλεβικής ανεπάρκειας λόγω αύξησης της πίεσης των πυελικών φλεβών από την ύπαρξη του μωρού), οπότε όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο! Επίσης η φλεβική ανεπάρκεια αποτελεί εξελικτική νόσο δηλαδή με απλά λόγια κάθε πέρυσι και καλύτερα! Η επέμβαση με laser είναι εξίσου αποτελεσματική με το ανοιχτό χειρουργείο, με πλεονεκτήματα όπως της αναίμακτης μεθόδου, επιστροφής στο σπίτι την ίδια ημέρα, άμεση κινητοποίηση και με ελάχιστες ε... Διάβασε περισσότερα

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Είναι προτιμότερο να αντιμετωπίζετε τους κιρσούς πριν από την εγκυμοσύνη.
    Μια τρομερή επιπλοκή των κιρσών είναι η θρόμβωση. Οι κίνδυνοι αυξάνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
    Η καλύτερη μέθοδος θεραπείας των κιρσών είναι η πήξη με λέιζερ.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η φλεβική ανεπάρκεια δεν σχετίζεται με την καρδιά
    Κατά την εγκυμοσύνη εχετε έναν μεγαλύτερο κίνδυνο για θρόμβωση
    Το laser ναι είναι το ίδιο αποτελεσματικο

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Το laser ablation είναι η θεραπεία εκλογής αφού προηγουμένως γίνει και κλινική εξέταση,

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα. Σίγουρα θα υπάρχει κληρονομική προδιάθεση και η ορθοστασία απλά επιτάχυνε την εμφάνιση των κιρσών. Η επέμβαση που γίνεται τα τελευταία 15-20 χρόνια παγκόσμια και έχει καθιερωθεί ως η πιο αποτελεσματική, γρήγορη και με ελάχιστο ποσοστό επιπλοκών είναι η λέιζερ σαφηνεκτομή με μινιφλεβεκτομές. Γίνεται με τοπικό αναισθητικό χωρίς νάρκωση και δεν απαιτεί νοσηλεία. Σίγουρα είναι καλύτερο να λύσετε το πρόβλημα σας πριν μείνετε έγκυος. Η Σκληροθεραπεία είναι πλέον κατάλληλη για θεραπεία φλεβίτιδας και όχι των κιρσών.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω όσον αφορά τις ευρυαγγείες τι βαθμό είναι αν θα ξαναεμφανιστούν σε συγκεκριμένα αυτό θα στο πει ο αγγειοχειρουργός όμως στην κύηση υπάρχουν πολύ συχνά ευρυαγγείες όπου κατά τη διάρκεια της κύησης θα πρέπει να λάβουμε πάλι τη γνώμη του αγγειοχειρουργού και του δερματολόγου για να δούμε αν χρειάζεται κάποια αντιπηκτική αγωγή πάντως πρόβλημα συνήθως δε δημιουργούν για να σε ηρεμήσω

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Επεμβαση γινεται μετα απο εγχρωμο triplex των κατω ακρων για να αναδειξει ποσο εκτενες ειναι το προβλημα οποτε και γινεται η αφαιρεση ή οχι ολης της φλεβας
    Οσον αφορα τη φλεβικη ανεπαρκεια δεν συνδεεται με προβλημα στην καρδια

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν συνθήκες που επιβαρύνουν τυχόν φλεβοπάθεια, όπως η ορθοστασία. Οι θεραπείες ακόμα και οι πιο καινούργιες δεν μπορούν να εξασφαλίσουν ότι το πρόβλημα δεν θα επανεμφανιστεί. Συνήθως η θεραπεία γίνεται μετά τους τοκετούς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η μη φυσιολογική λειτουργία του φλεβικού συστήματος που ταλαιπωρεί πολύ κόσμο στην καθημερινότητά του ονομάζεται φλεβική ανεπάρκεια. Οι αιτίες της φλεβικής ανεπάρκειες είναι κυρίως η κληρονομικότητα, η ηλικία, το σωματικό βάρος και ο σωματότυπος, οι εγκυμοσύνες και ο τρόπος ζωής. Η φλεβική ανεπάρκεια μπορεί να παρουσιάζεται ως ένα απλό πρόβλημα , μπορεί όμως να είναι και ένα σύνθετο πρόβλημα. Αντίστοιχα , οι λύσεις του προβλήματος μπορεί να είναι απλώς συντηρητικά μέτρα, σκληροθεραπεία, μικροφλεβεκτομές , σαφηνεκτομή, θερμική κατάλυση με laser η και καταστροφή με ειδική κόλα. Για την καλύτερη αντιμετώπιση χρειάζεται λήψη πλήρους ιστορικού, κλ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντόπουλος Θεοφάνης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ( ΚΑ΄ΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ) ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ , ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ , ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Φαινεται να είναι μόνο επιπολής ανεπάρκεια, ο ειδικός θα σας πεί λεπτομέριες. Πρεπει να αλλάξετε δουλειά με λιγότερη ορθοστασία αν μπορείτε και να φορέσετε πιεστικά καλσόν στη δουλειά. Γυμναστική θα βοηθούσε επίσης. Υπάρχει και κληρονομικότητα.
    Για επέμβαση ίσως καλύτερα μετά τις εγκυμοσύνες.
    Στην κύηση μπορεί να επιδεινωθούν, να πρήζονται, θα χρειαστούν τα καλσόν και αποφυγή ορθοστασίας.
    Η επιπολής ανεπάρκεια δεν σχετίζεται με την καρδιά, μόνο η εν τω βάθει.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Σωστά επέμβαση πριν την κύηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • -Ενδοαυλικό laser πριν την εγκυμοσύνη
    -Η εγκυμοσύνη με κιρσούς έχει κινδύνου θρόμβωσης
    -Ενδοαυλικο laser όλα πιο εύκολα με πολύ καλύτερα αποτελέσματα!
    -3% υποτροπή στη 10ετία
    -Δεν ενδείκνυται η σκληροθεραπεία στην περίπτωσή σας
    -Καμία σχέση με καρδιά

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Αγαπητή φίλη.
    Απαντήσεις θα σου δώσει ο αγγειοχειρουργός που σε είδε ανάλογα με την έκταση του προβλήματος.
    Προσωπικά, θα προτιμούσα πριν τις εγκυμοσύνες να έχει λυθεί.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Είναι σημαντικό να κάνετε μία επίσκεψη για να σε εξετάσω κυρίως για να επιβεβαιώσουμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα φλεβικής ανεπάρκειας! Από εκεί και πέρα εάν όντως υπάρχει προφανώς η καλύτερη λύση είναι η θεραπεία με λέιζερ μειώνει εξαιρετικά την πιθανότητα υποτροπής γίνεται εύκολα γρήγορα και ανώδυνα. Επίσης επειδή ο μόνος λόγος που ασχολούμαστε με τις φλέβες και τους κιρσούς είναι η η δημιουργία θρόμβωσης η επέμβαση είναι σίγουρο ότι πρέπει να γίνει πριν την εγκυμοσύνη! Η εγκυμοσύνη είναι μία ιδιαίτερη διαδικασία του ανθρώπινου σώματος και είναι εξαιρετικά κακό να προσθέσουμε τον κίνδυνο της θρόμβωσης από κιρσούς, ιδιως όταν η ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολόπουλος Ευάγγελος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Ο αγγειοχειρουργός σας θα κρίνει τη μέθοδο και το πότε πρέπει να γίνει η θεραπεία. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης ανάλογα πως θα είναι η κατάσταση τότε, ίσως χρειαστεί μια αγωγή με αντιπηκτικές ενέσεις

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια