• Ευρυαγγείες
  • Υποβλήθηκε 15/09/2023

Kαλησπέρα. Είμαι 21 ετών και παρατήρησα στα πόδια μου ειδικά εξωτερικά στους μηρούς κάποιες ευρυαγγείες, όχι μεγάλης εκτάσης (είναι μεμονωμένες φλεβίτσες) αλλά είναι αρκετές σε αριθμό. Ωστόσο οι φλέβες αυτές δεν έχουν ούτε πρήξιμο, ούτε πόνο, ούτε είναι ψηλαφητές. Το ίδιο, σε πολύ μεγαλύτερη έκταση και ένταση έχει η μητέρα μου. Θεωρείτε ότι είναι ανησυχητικό ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας οι ευρυαγγείες αποτελούν πρώτο στάδιο φλεβικής ανεπάρκειας, δεν είναι ανησυχητικό, πάντως καλό θα ήταν να κάνετε triplex φλεβών κάτω άκρων για να έχετε καλύτερη εικόνα της κατάστασής σας.

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Σύμφωνα με την περιγραφή σας πρόκειται πιθανότατα για ευρυαγγείες, οι οποίες κατα κανόνα αποτελούν αισθητικό πρόβλημα και μπορεί να προκαλούν μικροενοχλήσεις όπως τοπικό τσούξιμο, κάψιμο, φαγούρα ή εύκολες μελανιές.
    Σε μερικές περιπτώσεις ωστόσο μπορεί να αποτελούν σημείο ανεπάρκειας κάποιας μεγαλύτερης, εσωτερικής φλέβας.
    Επομένως για τη διάγνωση και την ορθή επιλογή της μεθόδου αντιμετώπισης των ευρυαγγειών είναι απαραίτητη η διενέργεια triplex φλεβών πριν την έναρξη της θεραπείας.
    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

    Ρηγόπουλος Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Οι ευρυαγγειες δεν αποτελουν κατι ανησυχητικο, ειναι περισσοτερο αισθητικο προβλημα. Ωστοσο καλο θα ηταν να κανετε εναν πληρη φλεβολογικο ελεγχο απο καποιο εξειδικευμενο αγγειοχειρουργο.

    Παπακώστας Ιωάννης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιωάννινα

  • Γεια σας
    Για να αποσαφηνιστεί η διάγνωση και η επιλογή της θεραπευτικής μεθόδου, θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν αγγειοχειρουργό.Ο γιατρός θα πραγματοποιήσει ένα φλεβικό triplex και θα αποσαφηνίσει τη διάγνωση.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Οι ευρυαγγείες σας, όπως τις περιγράφετε, δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να σας ανησυχεί. Ωστόσο, εξαιτίας του κληρονομικού παράγοντα στη χρόνια φλεβική νόσο αλλά και λόγω της σταδιακής εξέλιξης της σε βάθος του χρόνου, καλό είναι για αισθητικούς, στη παρούσα φάση, αλλά κυρίως λειτουργικούς στο μέλλον να μην το αμελήσετε

    Χαϊδάρογλου Δημήτριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να γίνει μελέτησε με υπέρηχο φλεβών από αγγειοχειρουργό και σε περίπτωση που υπάρχει παλινδρόμηση σε μεγάλη φλέβα πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Εάν δεν υπάρχει κάποια μεγάλη φλέβα με παλινδρόμηση τότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο ανησυχητικό.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Νομίζω πως όχι είναι αισθητικό το θέμα

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ. ΕΝΑ TRIPLEX ΑΡΤΗΡΙΩΝ - ΦΛΕΒΩΝ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Δεν είναι ανησυχητικό.Καλο ομως θα ήταν να κάνετε ένα τριπλεξ φλεβών

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Οι ευρυαγγειες δεν είναι σημαντικές είναι επιφανειακές

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Οχι μην ανησυχειτε

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Οι ευρυαγγείες είναι ένδειξη φλεβικής ανεπάρκειας. Μας ενοχλούν μόνο αισθητικά. Αντιμετωπίζονται με συνεδρίες σκληροθεραπείας.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια