• Έρπης
  • Υποβλήθηκε 04/01/2023

Είχα έρπητα ζωστήρα πριν από δύο μέρες και έχω έντονους πόνους στο στομάχι και στη μέση.Τι παυσίπονο να χρησιμοποιήσω για να ανακουφίσω τον πόνο;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο έρπητας ζωστήρας, ιδιαίτερα στις μεγαλύτερες ηλικίες, συνοδεύεται από έντονους πόνους διότι προκαλεί φλεγμονή στα νεύρα που αντιστοιχούν στην περιοχή την οποία προσβάλλει. Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει έντονα παυσίπονα όπως το Lonarid, επάλειψη αναισθητικών κρεμών στην περιοχή του πόνου ενώ χορηγούνται και αντιεπιληπτικά που φαίνεται να δρουν ανακουφιστικά στα συμπτώματα αυτά.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Ο έρπης ζωστήρ χρειάζεται εξέταση και χορήγηση θεραπείας από Δερματολόγο, όσο νωρίτερα τόσο καλυτερα.Και αντι-ιικά φάρμακα που κατευναζουν τον κυκλο του ιού του ζωστήρος, αλλά και αναλγητικά που αρχίζουν από μέτρια και πανε προς σοβαρότερα φάρμακα.
    Αρα οπωσδηποτε κλινικη επισκεψη σε Δερματολογο
    δρ Γαλανου Ειρήνη

    Γαλανού Ειρήνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Σε ποια περιοχή εντοπιζόταν ο έρπητας ζωστήρας ? Σχετίζεται με τον πόνο στο στομάχι ?
    Για την ερμητική νευραλγία , αρχικά μπορείτε να πάρετε depon η και lonarid -N. Για πιο επίμονο πόνο θα σας δει ο Δερματολόγος σας.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα