• Επικονδυλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/11/2023

Εδω καί δεκα μέρες εχω πονο στον αγκώνα κυρίως οταν εκτεινω το χέρι και σηκωνω βάρος. Μου είπε ο ορθοπεδικός οτι εχω επικονδυλιτιδα αλλά επειδή είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής το μονο που μου εδωσε πριν ξεκινήσω τα φάρμακα για την έμβρυο μεταφορά ειναι ηzithromax των 250 για τρεις μέρες. Πάγο και Ντελόν αμα πονάω. Το χέρι μου εξακολουθεί και ποναει σε διαφορετικο βαθμό όμως. Δηλαδη μπορω να κάνω τα πσντα με το χέρι μου εκτός απο την αρση βάρους αλλα ο πόνος ξεκινάει απο τον αγκώνα κσι μου κατεβαίνει σε ολο το χέρι. Δεν υποφέρω αλλα είναι ενοχλητικό γιατί το χέρι μου δεν ειναι 100%λειτουργικο. Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω έχοντας ξεκινήσει κσι την εξωσωματική? Να σημειώσω οτι γυμνάζομαι κσι κσνω ασκήσεις με βαρακια μειωμενων κιλών τώρα.

4 ειδικοί απάντησαν

  • 1. To zithromax είναι αντιβιοτικό φάρμακο που δεν έχει καμμία ένδειξη για την επικονδυλιτιδα. Δεν ξέρω αν έγινε κάποιο λάθος στην επικοινωνία με το γιατρό σας.
    2. Διατάσεις κ παγοθεραπεια αποδίδουν τα μεγιστα στην επικονδυλιτιδα σε συνδυασμό με τροποποίηση δραστηριοτήτων κ ανάπαυση.
    3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τοπικώς δρώντα αντιφλεγμονώδη που δεν επηρεάζουν τη διαδικασία της εξωσωματικής
    Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Υπάρχουν πολλές θεραπείες για την συγκεκριμένη πάθηση.
    Μπορείτε να ξεκινήσετε κάποιες ασκήσεις στις μυϊκές ομάδες που εμπλέκονται στην περιοχή.
    Αλλιώς τοπικές παρεμβατικες θεραπείες που δεν επιρεασουν την εξωσωματική.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Να ξεκινήστε φυσιοθεραπείες.Η έγχυση prp επίσης θα σας βοηθησει.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Το φάρμακο στο οποίο αναφερθήκατε είναι αντιβίωση και δεν το δίνουμε στην επικονδυλίτιδα. Ίσως κάνατε λάθος καθώς το γράφατε. Στην περίπτωση σας μπορούμε να κάνουμε έγχυση τοπικού αναισθητικού και κορτιζόνης στο σημείο του πόνου και θα βοηθήσει πολύ. Επίσης το prp (βιολογικός παράγοντας) το οποίο λαμβάνουμε από το αίμα σας έχει μεγάλη πιθανότητα να σας βοηθήσει

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη