• Ενδομητρίωση
  • Υποβλήθηκε 17/04/2023

Γεια σας λέγομαι Θεοδοσία και έχω εγχειριστεί 2 φορές για ενδομητριωση Την πρώτη φορά μου αφαιρέθηκε μια κύστη σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της γιατρού μου που με παρακολουθεί σοκολατοειδης. Πριν κάνω το πρώτο χειρουργείο είχα ενοχλήσεις και ξεκίνησα θεραπεία με αντισυλληπτικά τα οποία και τα σταμάτησα γύρω στις 15 ημέρες διότι ένιωθα μεγάλο βάρος χαμηλά Πήγα στην γυναικολόγο μου και με έβαλε την επομένη κιόλας για χειρουργείο γιατί είχε μεγαλώσει πάρα πολύ η κύστη και έπρεπε να αφαιρεθεί .Την αφαιρέσαμε το 2018 μετά όμως από περίπου 1 χρόνο εμφανίστηκε ξανά και μου ανεβαζε τους δείκτες CA125 ΤΟ 2021 μετά από μητροραγιες και έντονους πόνους αποφασίζει η γιατρός να μου αφαιρέσει και τις 2 ωοθήκες και να αφήσει ένα μικρό υπόλειμμα της δεξιάς ωοθήκης η οποία ήταν και αυτή που μου έκανε συχνά κύστες Απο τότε συνεχίζω να έχω περίοδο κανονικά όμως συγχρόνως να έχω και μητροραγιες Τον τελευταίο μήνα μέχρι και σήμερα έχω πόνους συνεχώς με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το αντέχω άλλο Ξαναεπισκεπτομαι την γιατρό μου και μου λέει ότι έχω πάλι σοκολατοειδης κύστη για αυτό και πονάω Έχω μια εβδομάδα που παίρνω voltaren υπόθετα σε συνδυασμό με spasmoapotel αλλά δεν έχω δει καθόλου διαφορά Τι πρέπει να κάνω περαιτέρω για να το αντιμετωπίσω και τι εξετάσεις για να δω επιτέλους λύση στο πρόβλημα μου

3 ειδικοί απάντησαν

  • Κάντε ένεση με Ανάλογα κάθε 3 μήνες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει ενδομητρίωση και σε άλλα σημεία εσωτερικά εκτός των ωοθηκών. Αυτό όμως θα πρέπει να το ρωτήσετε στο γιατρό που σας χειρούργησε αν είδε κάτι άλλο εσωτερικά. Επιπλέον ίσως χρειάζεται και μια φαρμακευτική θεραπεία για την ενδομητρίωση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Εχετε διαγνωση,αυτη της ενδομητριωσης,οποτε δεν χρειαζεται να κανετε περαιτερω ελεγχο.Οσον αφορα στα συμπτωματα δυστυχως η ενδομητριωση συνιστα χρονια νοσο οπου οι υποτροπες ειναι ο κανονας οποτε θα προτεινα να δοκιμασετε να διακοψετε φαρμακευτικα την περιοδο σας για ενα διαστημα ή να τοποθετησετε σπειραμα Mirena για υφεση των συμοτωματων .Συζητηστε αυτες τις εκδοχες κ με τη γυναικολογο σας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά