• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 22/05/2023

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας στο μήνυμα μου . όπως σας είχα γράψει θέλαμε ένα δεύτερο παιδάκι το πρώτο ήρθε πολύ γρήγορα πριν τέσσερα χρόνια.. είμαι πλέων σαράντα ετών και η εξετάσεις μου δείχνουν ότι έχω μπει στην προκλιμακτηριο με fsh 27 kai AMH 0.10 δυστυχώς κληρονομικό από την μητέρα μου και η ίδια στην ίδια ηλικία είχε βγεί στην κληματαριο...εσείς πιστεύετε με εξωσωματική θα μπορώ να έχω ένα δεύτερο παιδάκι? επειδή προσπαθούμε μόνη μας ...και δεν ήθελα να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής η αλήθεια είναι...Σας ευχαριστώ πολύ 🙏

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η πιθανότητα αυτόματης σύλληψης με αυτές τις τιμές είναι πολύ μικρή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Είναι χαμηλή η ΑΜΗ σας και υψηλή η fsh. Δεν είναι πολύ ενθαρρυντικά αυτά τα αποτελέσματα. Βέβαια μπορείτε να κάνετε μία προσπάθεια και αν δεν πάει καλά να σκεφτείτε την δωρεά ωαρίων.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θεωρητικά θα μπορούσες και μόνη σου να μείνεις απλά το ποσοστό είναι μικρό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η ΑΜΗ δείχνει τα αποθέματα σε ωάρια μιας γυναίκας. Εσείς από ότι καταλαβαίνετε δυστυχώς έχετε πολύ χαμηλή τιμή. Δεν ξέρω αν ακόμα και με αγωγή για διέγερση των ωοθηκών σας θα μπορούσατε να έχετε ένα δικό σας ωάριο για να γίνει γονιμοποίηση. Παρόλα αυτά, η πιθανότητα μιας γυναίκας με πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια να μείνει έγκυος με φυσικό τρόπο δεν είναι μηδενική. Επισκεφτείτε ένα εξειδικευμένο κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής για σωστή καθοδήγηση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα