• Έκζεμα
  • Υποβλήθηκε 10/01/2023

Τα τελευταία δέκα χρόνια, μία με δύο φορές τον χρόνο, έπειτα από περιόδους έντονου άγχους ή στεναχώριας, αντιμετωπίζω δερματίτιδα στα βλέφαρα η οποία πολλές φορές μπορεί να προχωρήσει και γύρω από τη μύτη, πίσω από τα αυτιά ή στα φρύδια. Τα συμπτώματα είναι πρησμένα μάτια (κάποιες φορές, ξυπνάω το πρωί και δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου από το πρήξιμο, ραγάδες, λέπια, φαγούρα και τσούξιμο. Έχω επισκεφτεί πολλούς δερματολόγους και οφθαλμίατρους, έχω δοκιμάσει θεραπείες με κορτιζόνη, χάπια και άπειρες τοπικές αλοιφές χωρίς αποτέλεσμα. Έχω διαπιστώσει ότι η δερματίτιδα "κάνει τον κύκλο της" και υποχωρεί σε 2-3 μήνες. Τι μπορώ να κάνω; Είναι σαν να πρέπει να βάλω σε παύση τη ζωή μου για 3 μήνες και να τη συνεχίσω όταν υποχωρήσει.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Φαίνεται να πρόκειται για αλλεργία από κάποιον παράγοντα. Καλό θα ήταν να γίνουν κάποια test αλλεργίας για να δείτε μήπως σας πειράζει κάτι...σκεφτείτε κάποιον παράγοντα από την καθημερινότητα σας ή από τον εργασιακό σας χώρο..(καλλυντικά, χημικοί παράγοντες, σκόνη, γύρη;). επίσης είναι πιθανό να μεταφέρετε το αλλεργιογόνο ερέθισμα με τα χέρια αν συνηθίζετε να πιάνεται το πρόσωπο σας με τα χέρια σας και ειδικά αν έχετε την συνήθεια να τρίβετε τα μάτια σας....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Θα πρέπει να εξετάστει το πρόβλημα σας ενώ βρίσκεστε σε οξεία φάση με ορατές βλαβες στα σημεία όπου αναφέρετε για να δοθεί η κατάλληλη αγωγή

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΠΑΘΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ IGE KAI PREPEI MAZI ME TON ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΕΚΛΥΤΙΚΟ ΑΙΤΙΟ ,ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΩΣ ΑΙΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Η κατάσταση που περιγράφετε είναι συμβατή με σμηγματορροικη δερματίτιδα, υπάρχει θεραπεία αντιμετώπισης των εξάρσεων που θα σας συστήσει Δερματολόγος.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα