• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 17/03/2024

Καλησπέρα σας, Έπρεπε να βγάλω έγκλιστο φρονιμιτη κάτω αριστερα και πηγα στο οδοντίατρο - γναθοχειρούργο που έχω για την εξαγωγή. Μου είπε δεν θα καταλάβω τιποτα με αποτέλεσμα να ουρλιάζω από τον πόνο κατά την ώρα της εξαγωγής. Ήταν λογικό ? Τώρα πρέπει να βγάλω άλλο φρονιμίτη πάνω αριστέρα διότι με πονάει και παράλληλα πονάει το αυτί μου και το κεφάλι μου. Παρακαλώ για την συμβουλή σας. Να πάω στον ίδιο γιατρό ? Ηταν φυσιολογικό αυτό που πέρασα? Να αλλάξω γιατρο? Πρεπει να βρω καποιον ειδικό ?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρω οτι δεν θα εχετε προβλημα,ωστοσο η αποφαση ειναι δικη σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ισως να ετυχε στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν σημαινει πως θα επαναληφθει απαραιτητα...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν μπορουμε να απαντησουμε με σιγουρια απο δω μεσα.μπορει να συνεβησαν πολλα.μπορει η αναισθησια να ηταν ανεπαρκης,μπορει να φοβοσασταν υπερβολικα.παντως αν οντως πονουσατε τοσο δεν δικαιολογειται στα χερια ενος εμπειρου γιατρου.ειδικος ειναι οποιοσδηποτε εχει την καταλληλη εμπειρια κ εκπαιδευση εχοντας κανει μια μεγαλη γκαμα περιστατικων.ο τιτλος απο μονος του δεν λεει κατι απαραιτητα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η τοπική αναισθησία πιάνει πιο δύσκολα στην κάτω γνάθο. Γνώμη μου δεν έπρεπε να ξεκινήσει την διαδικασία πριν βεβαιωθεί ότι έχει πιάσει σωστά η αναισθησία.... Το άν θα πατε αλλού είναι δικιά Σας απόφαση

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα
    Δεν είναι φυσιολογικό
    Απευθνθειτε σε ειδικο

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Συνήθως οι φρονιμίτες άνω γνάθου είναι πιο εύκολοι στην εξαγωγή. Ίσως να μην έπιασε καλά η αναισθησία και για αυτό να πονουσατε τόσο. Αν δεν δω όμως πανοραμική δεν μπορώ να ξέρω αν χρειάζεται γναθοχειρουργο ή γενικό οδοντίατρο

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δεν ειναι φυσιολογικο να νιωθετε πονο παρα μονο πιεση. Σε εξαιρετικες περιπτωσεις ισως ποναει στιγμιαια

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Λέτε ότι πήγατε σε ειδικό. Μπορείτε να πάτε στον ίδιο. Κάποιες φορές είναι δύσκολη η αναισθητοποίηση στους κάτω φρονιμήτες οπότε μπορεί και να ήταν στα πλάισια του φυσιολογικού.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Οι επεμβασεις αφαιρεσης ημιεγκλειστων και εγκλειστων γινονται υπο αναισθησια για να εξασφαλισθει το ΠΛΗΡΕΣ ΑΝΩΔΥΝΟ του ασθενούς

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια