• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 03/03/2024

Καλησπέρα σας έκανα εξαγωγή άνω φρονιμίτη πριν 8 ημέρες. Πήρε περίπου 40 λεπτά με πολύ σπρώξιμο και τράβηγμα. Τις πρώτες μέρες υπήρχε λιγος πόνος κ αιμορραγία αλλά τίποτα φοβερό. Μετά τις πρώτες 2-3 μέρες ομως (ή μπορεί τότε να το παρατήρησα) μου δημιουργήθηκε μια ενόχληση στο αυτί. Η ενόχληση είναι βαθιά κ νιώθω ότι δεν ακούω καλά κ το αυτί μου κάνει διάφορους θορύβους πχ στην μάσηση, στην κατάποση, στο χασμουρητό κτλπ. Είναι φυσιολογική παρενέργεια και να περιμένω μερικές μέρες ακόμα μήπως περάσει ή πρέπει να ανησυχήσω;;; Τι θα πρέπει να γίνει για να επανέλθει στην φυσιολογική του κατάσταση;; Ευχαριστώ πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται λίγη υπομονή για να επανορθώσω οργανισμός την κάκωση που μπορεί να έχουν υποστεί οι μυς και η άρθρωση Να αποφεύγεται θυμάσαι σε τσίχλας και την σκληρές τροφές για αυτή την περίοδο μέχρι να ηρεμήσει η περιοχή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μαλλον εχει καταπονηθει ο κονδυλος της γναθου κατα το ανοιγμα.Να αποφυγετε για λιγο διαστημα τις μεγαλες κινησεις σε ευρος της γναθου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε θα επανέλθει σε κάποιο διάστημα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Λογικά σε λίγες ημέρες θα υποχωρήσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα