• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Γεια σας , έχω έναν φρονιμιτη κάτω αριστερά , ο οποίος είναι ημιεγκλειστος έχει σκάσει δηλαδή έχει μια τρύπα αλλά δεν μπορεί να βγει προς τα πάνω Γτ είναι καλυμμένο από την πίσω μεριά με ούλο . Το δόντι απ όσο βλέπω στην πανοραμική βγαίνει ευθεία προς τα πάνω . Παρόλα αυτά πριν λίγο καιρό πρηστηκε και με πονούσε αρκετά , χτυπούσε ο πόνος στο κέφαλι κ στο αυτί . Το δόντι απ όσο βλέπω έχει ρίζα πάνω στην γνάθο . Πείτε μου θα συστηνατε εξαγωγή ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι καλό είναι να τον βγάλετε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απο την περιγραφη σας θα ελεγα πως ναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εφόσον πρήζεται και σας πονάει, αυτές είναι ενδείξεις ότι πρέπει να αφαιρεθεί. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό Στοματικό Χειρουργό για την εξαγωγή, προκειμένου να μην ταλαιπωρηθείτε.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ναι θα συνιστούσα να εξαχθεί για το γεγονός οτι πρήστηκε, σας πονούσε αρκετά και υπήρχε πόνος στο κέφαλι και στο αυτί. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Άμεσα εξαγωγή

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Αν κάνει συχνές φλεγμονές θα ήταν καλύτερο να βγει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι, θα σύστηνα εξαγωγή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ναι καθόσον θα σας δημιουργήσει προβλημα στο μελλον

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν παιζει ρολο το ουλο,αλλα το οτι δεν εχει χωρο να βγει.θα πρεπει να παρετε αντιβιωση κ μετα να το βγαλετε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη