• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Γειά σας. Είμαι 30 ετών και εδώ και αρκετά χρόνια ο αριστερός κάτω φρονιμιτης προσπαθεί να βγει. Τον τελευταίο χρονο ανά διαστήματα με ενοχλεί αλλα ελάχιστα. Όμως εδώ και 1,5 μήνα που πλέον έχει γίνει κάπως ορατός -ο μισός-, κάθε φορά που θα με ενοχλήσει θα ποναεί αρκετά. Φαίνεται μόνο ένα μικρό μέρος του. Το υπόλοιπο είναι στο ουλο. Αυτο μου προκαλει δυσκολία στο μάσημα και στο άνοιγμα της γναθου, πόνος σε όλη την περιοχή ακόμα και στην πανω γναθο, πυον όταν το αγγίξω, όλο το μάγουλο ακουμπάει στο δόντι και έχει κάνει πληγή που με πονάει. Πριν 1 εβδομάδα επισκέφθηκα οδοντίατρο. Μου είπε πως το δόντι βγαίνει σωστά, ότι αυτό δεν είναι πυον επειδή το πυον βγαίνει στη ρίζα, ότι θα αργήσει να βγει και όταν πονάω να παίρνω αλγκοφρεν. Αν δω ότι παίζεται να την πάρω τηλ να μου πει αντιβίωση. Μου έκανε καθαρισμό και έφυγα. Εγώ όμως πονάω. Με ενοχλεί. Και σήμερα είδα πως βγάζει πάλι αυτό το υγρό που μοιάζει σαν πυον. Να ακούσω τις οδηγίες της ή να πάω αλλού;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Απο την περιγραφη σας θα ελεγα πως μαλλον θα χρειαστει να κοιταξετε μηπως να σκεφτειτε την λυση της εξαγωγης για να ηρεμησετε απο ολες τις ενοχλησεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το πύον αυτό οφειλεται σε φλεγμονή των ούλων γύρω απο το φρονιμίτη , η οποία λέγεται περιστεφανίτιδα. Ο φρονιμίτης πρέπει να αφαιρεθεί οπωσδήποτε και αφού έχετε ξεκινήσει αντιβίωση ΠΡΙΝ την εξαγωγη. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό Χειρουργό Στόματος για να μην ταλαιπωρηθείτε.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εχει δημιουργηθει περιστεφανιτιδα,το δοντι δεν εχειχωρο να βγει κ πρεπει να βγει αφου πρωτα δωθουν οι σχετικες οδηγιες κ ληφθει η καταλληλη αντιβιωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εαν δεν πετυχε η συντηριτικη θεραπευτικη προσεγγιση-καθαρισμος-πιθανον να χρειαζεται εξαγωγη,απαιτειται πρωτα εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σε περιπτωση που υπαρχει πονος μπορει να γινει απομακρυνση του ουλου που πηγαινει απο πανω απο το δοντι και προκαλερι πονο καθως χτυπαει με το απεναντι δοντι. Αυτο θα δωσει μια λυση στο προβλημα και θα επιτρεψει τη χαλαρωση της περιοχης απο ενοχλησεις. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • ΑΡΧΙΚΑ ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ CBDT ΔΗΛ. ΑΞΟΝΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ , ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗΣ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ,ΤΟΤΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ,ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΕΞΑΧΘΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Στην ηλικία των 30 ετών η δημιουργία και ανατολή Του φρονιμίτη έχει ολοκληρωθεί όταν κάνει φλεγμονή στα ούλα που τον περιβάλλουν την λεγόμενη περιστεφανιτιδα Μπορεί να έχει και εμφάνιση πύον Δεν έχω εικόνα αλλά από την εμπειρία μου όπως τα περιγράφεται ο φρονιμίτης θέλει εξαγωγή για να μη σε ταλαιπωρεί φυσικά επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω κλινική εικόνα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Το δόντι που περιγράφετε όπως καλύπτεται το μισό από ούλο μαζεύει τροφές, πλάκα και μικρόβια σε εκείνο το σημείο, πράγμα που έχει οδηγήσει σε φλεγμονή. Αυτό που σας συμβαίνει λέγεται περιστεφανίτιδα, αν μπορώ να κάνω ασφαλή διάγνωση από απόσταση χωρίς να σας έχω δει.
    Από τη στιγμή που σας έχει πονέσει αρκετές φορές, έχετε πρηστεί, δυσκολεύεστε στη διάνοιξη του στόματος και υπάρχει πύον, θα πρέπει να πάρετε την κατάλληλη αντιβίωση για μια εβδομάδα και μετά αυτό το δόντι να εξαχθεί, γιατί πάντα θα σας δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Αν σας κάνει συχνά φλεγμονή,καλύτερα να τον αφαιρέσετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΖΕΤΕ ΑΠΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΛΥΠΤΡΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΡΟΦΕΣ. ΚΠΟΥΚΩΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟΙ ΧΩΡ5ΙΣ ΑΛΚΟΟΛΗ. ΑΝ ΠΡΗΣΤΕΙ ΕΚΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΜΗ ΣΤΟ ΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΙΕΥΚΟΛΥΝΘΕΙ Η ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • μετα απο ακτινογραφικο έλεγχο θα πρεπει να καντε εξαγωγη του φρονιμητη για να μην σας δημιουργησει περαιτερω φλεγμονη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια