• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Εξαγωγη φρονιμιτη Γεια σας, Πρεπει να βγαλω εναν φρονιμιτη και τρεμω απο το φοβο μου.Εχει σπασει απο κατω.Θα εχει περισσοτερη διαρκεια η επεμβαση?Υπαρχει περιπτωση η τοπικη αναισθησια να φερει ταχυπαλμιες?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Η τοπική αναισθησία δε φέρνει ταχυπαλμίες το έντονο στρες φέρνει
    ηρεμήστε και εμπιστευτείτε τον οδοντίατρο που θα το βγάλετε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Οι ταχυπαλμιες μπορουν να εμφανιστουν μονο απο το αγχος σας.Η διαρκεια της εξαγωγης εξαρταται απο την κλινικη εικονα του δοντιου,απο το ποσο ασχημα σπασμενος ειναι και το θεση εχει στην γναθο.Ωστοσο,μην ανησυχειτε,ολα γινονται με τοπικη αναισθησια ,επομενως δεν θα καταλαβετε τιποτα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται απο τους χειρησμους του γιατρου, ειναι σπανιες εως ανυπαρκτες οι ταχυπαλμιες σε ενα υγειες απο καρδιαγγειακης αποψης ασθενη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλό είναι να ενημερώσετε για το αγχος σας αυτό για να σας χορηγηθεί αναισθησία χωριε αδρεναλίνη. Για να μην έχετε ταχυπαλμιες. Τώρα για την δυσκολία της εξαγωγής, αν δεν δω πανοραμική δεν μπορώ να πω

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Η τοπική αναισθησία δεν επηρρεάζει σε κάτι. Το αν έχει σπάσει δεν έχει τόση σημασία για την χρονική διάρκεια της εξαγωγής.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ .ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΤΕ. ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αν γινει απο σωστα καταρτισμενο γιατρο δεν εχετε να βοβηθειτε κατι.οχι,η αναισθησια δεν προκαλει ταχυπλαμιες εκτος αν εγχυθει το αναισθητικο υγρο απο λαθος σε καποιο αγγειο κ αυτο γιατι περιεχει ενα αγγειοσυσπαστικο που ονομαζεται αδρεναλινη.υπαρχουν ομως κ αναισθητικα υγρα χωρις αδρεναλινη.σε μια τετοια επεμβαση ομως νομιζω οτι ειναι απαραιτητη,γιατι κραταει περισσοτερο χρονο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Είναι σαφώς λίγο πιο δύσκολο αν έχει σπάσει,αλλά μην ανησυχείτε. Συνήθως όντως φέρνει ταχυπαλμιες η αναισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπαρχει περιπτωση για ταχυπαλμια αλλα διαρκει λιγοτερο απο 10 λεπτα.Εαν δεν ειναι εγκλειστος και ειναι στο ιδιο υψος με τα παρακειμενα δοντια δεν θα χρειαστει επεμβαση χειρουργικη.Η εξαγωγη του δοντιου μπορει να γινει τμηματικα και ατραυματικα.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Υπό αναισθησία δεν θα νιώσετε τίποτα κσι θα γίνει εξαγωγή όλου του δοντιου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η διαρκεια επηρεαζεται απο διαφορους παραγοντες οποτε δε μπορω να σας απαντησω με σιγουρια στο πρωτο ερωτημα. Στο δευτερο ερωτημα η απαντηση ειναι οχι. Το τοπικο αναισθητικο στην οδοντιατρικη δεν σχετιζεται με ταχυπαλμιες ακομα και οταν εχει αδρεναλινη, καθως ειναι τοπικη η τοποθετηση και ο ρολος της αδρεναλινης ειναι ακριβως αυτος! Να διατηρει το αναισθητικο στην περιοχη τοποθετησης και οχι αλλου. Ταχυπαλμια πιθανον να εχετε λογω φοβου ή παλιας αρνητικης εμπειριας απο συναδελφο που σας ταλαιπωρει μεχρι σημερα. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα