• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Έγκλειστους φρονιμητες που δεν έχουν ενοχλήσει ποτέ έως τώρα έχει νόημα να κάνω εξαγωγή ; Έχω δυο - έναν πάνω αριστερά ο οποίος έχει κατεύθυνση την ρίζα του διπλανού δοντιού και έναν κάτω δεξιά που σε φορά οκ δεν είναι ίσια. Σημειώνω ότι στα κάτω δόντια φοράω σιδεράκι μόνιμα μετά την ορθοδοντική και στα πάνω δόντια μασελακι 1 βράδυ την εβδομάδα (πάνε 10 χρόνια που έχω αφαιρέσει τα σιδεράκια). Ένας γνάθο χειρουργός που είχε δει την πανοραμική μου είχε πει ότι μπορεί να μην έχει πολύ νόημα να τους βγάλω τώρα αρκεί να συνεχίσω την συντήρηση της ορθοδοντικής - οι υπόλοιποι οδοντίατροι που έτυχε να δείξω την πανοραμική θεωρούν ότι καλό είναι να βγουν…είμαι σε δίλημμα εάν αξίζει να υποστώ όλη αυτή την ταλαιπωρία για δόντια τα οποία δεν έχουν ενοχλήσει ποτέ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Να ακούσει την συμβουλή του γναθοχειρουργου η έγκλειστοι φρονιμίτες εάν δεν προκαλουν προβλήματα στην ορθοδοντική ή κάποια φλεγμονή είναι καλό να μην ασχολούμαστε μαζί τους

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αν οι εγκλειστοι φρονιμητες δεν ακουμπανε στα διπλανα δοντια,και αν δεν νοιωθετε να σας πιεζουν τα υπολοιπα δοντια,τοτε θα ελεγα πως δεν χρειαζεται να τους βγαλετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χωρις να εχω πληρη εικονα μαλλον συμφωνω με τον γναθοχειρουργο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Όσον αφορά την ορθοδοντική θεραπεία, συμβουλευτείτε τον ορθοδοντικό σας. Αυτός γνωρίζει πόσο μπορεί να επηρρεάσουν οι φρονιμήτες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Τα εγλειστα δοντια ιδιαιτερα στην κατω γναθο πολλες φορες εχουν την ταση να σπρωχνουν τα μπροστινα κ να τα στραβωνουν.εχει παρατηρηθει να συμβαινει αυτο κ μετα το περας καποιας ορθοδοντικης θεραπειας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εφοσον δεν εχουν στραβωσει τα δοντια απο πιεση απο αυτους δεν χρειαζεται να βγουν,εαν ομως δειτε καποια μετακινηση των δοντιων καλο θα ηταν να βγουν

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ο Νο ένας λόγος υποτροπης της ορθοδοντικης θεραπείας είναι οι φρονιμίτες ειδικά αυτοί υπό κλίση
    Προσωπικά είμαι της γνώμης να εξαχθούν

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ναι, εαν ενοχλουν τωρα, ή αν εχουν προκαλεσει προβλημα στο οστο ή σε διπλανο δοντι ακομα και αν αδεν προκαλουν πονο. Εαν οχι, τοτε δεν συντρερχει λογος εξαγωγης! Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα