• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Ο πατέρας μου έκανε επέμβαση καταρράκτη σε νοσοκομείο με χειρουργείο και όχι με Laser χωρίς να γνωρίζουμε ότι θα γίνει με αυτόν τον τρόπο.Σημερα μετά απο 2 μήνες που έχουν περάσει από την επέμβαση και ο πατέρας μου παραπονιέται ότι δεν βλέπει ούτε κοντά αλλά ούτε και μακριά ενώ πριν δεν είχε τέτοιο πρόβλημα επισκευτικαμε έναν ιδιώτη οφθαλμιατρο και μας είπε ότι οι μετρήσεις που έχουν γίνει είναι λάθος οπότε και οι φακοί που έχουν τοποθετηθεί είναι λάθος και έχει υπερμετρωπία και αστιγματισμό Μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να αλλάξει αυτό;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να διορθωθεί με γυαλιά
    Να δοκιμάσει με τον γιατρό του

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ναι, μπορείτε. Είτε αλλαγή του ενδοφακού ή LASIK, ανάλογα την αποκληση.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Η επέμβαση για καταρράκτη είναι κανονικό χειρουργείο. Με τον ιδιο τροπο γινεται και σε νοσοκομείο και ιδιωτικά. Απλα χρησιμοποιούμε μικροχειρουργική τεχνική και εξελιγμένα μηχανήματα. Ο μονος τροπος ειναι να βάλει γυαλια για μακρια και για κοντα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Να γινει αλλαγη του ενδοφακου με τον σωστο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Με σειρά προτεραιότητας . Γυαλιά , διορθωτικό laser στον κερατοειδή , αλλαγή ενδοφακων .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Αλλαγή ενδοφακού ή τοποθέτηση δεύτερου

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος