• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Μετά από πολλά χρόνια επέμβασης καταρράκτη συνέβη μετάπτωση του ενδοφακου και παρουσιάστηκε αυξημένη πιεση στο ματι με αποτέλεσμα το γλαυκωμα Στο συγκεκριμένο ματι έχει διαγνωστεί κ αποφολιδωση Σε δύο γιατρούς που πήγα ο ένας λέει αντικατασταση του φακού πρώτα κ σε δεύτερο χρόνο αντιμετώπιση του γλαυκωματος Ο δεύτερος λέει πρώτα επεμβαση στο γλαυκωμα και αφήνουμε τον μετατοπισμενο φακό ως έχει Τελικά πια είναι η πρακτική σε αυτές τις περιπτώσεις Έχω τρελαθει

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η μετάπτωση του ενδοφακου είναι εντός του υαλώδους εξ ολοκλήρου η μέρος αυτού.
    Τι όραση έχετε;
    Η εγχείρηση γλαυκώματος θα έχει αποτέλεσμα για τη καλή λειτουργία του νεύρου.
    Η αφαίρεσης του φακού είναι δύσκολη επέμβαση με πιθανές επιπλοκές.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εαν ο μετατοπισμενος ενδοφακος προκαλει το γλαυκωμα τοτε πρεπε ινα αφαιρεθει.Εαν οχι,πρωτα αντιμετωπιση του γλαυκωματος.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Επειδή το χειρουργείο γλαυκώματος μπορεί να απορρυθμιστεί από ένα πιθανό δεύτερο χειρουργείο συστήνεται πρωτα η σταθεροποίηση του φακού και σε δεύτερο χρόνο αν χρειάζεται το χειρουργείο γλαυκώματος.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Η γνώμη μου ειναι να αντιμετωπιστεί το γλαύκωμα φαρμακευτικά και να αντικατασταθεί ο φακός. Μπορει μετα απο την αντικατάσταση να πέσει η ενδοφθαλμια πιεση. Αλλα εφόσον εχετε αποφλοίδωση μπορει και να εχετε πρωτοπαθή γλαύκωμα. Ο οφθαλμίατρος που σας παρακολουθει θα αποφασισει.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Εξαρτάται από τη ρύθμιση του γλαυκώματος. Αν είναι εντελώς εκτός ελέγχου πρέπει κάτι να γίνει ώστε να ελεγχθεί καθώς προκαλεί μη αναστρέψιμη βλάβη. Αν μπορεί να ελεγχθεί έστω με χάπια, θα έβαζα ενδοφακό Carlevale πρώτα (είναι μακράν η καλύτερη λύση για εσάς) και μετά από κανένα λίγους μήνες θα έβλεπα και το γλαύκωμα. Δεν αποκλείεται η συνδυασμένη επέμβαση Carlevale και βαλβίδα για το γλαύκωμα.

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, εφόσον έχετε διαγνωσθεί με αποφολιδωτικό γλαύκωμα , εξ΄ορισμού υπάρχει ανεπάρκεια στη ζιννειο ζώνη του ματιού που συγκρατεί τον σάκο με τον ενδοφακό και πιθανότατα προκάλεσε τη μετατόπιση του ενδοφακού μετά την παρέλευση ετών απο το χειρουργείο. Σε αυτή την περίπτωση σαφώς χρήζει θεραπείας το γλαύκωμα, αρχικά με σταγόνες ωστε να μειωθεί η πίεση πριν επέμβουμε στον ενδοφακό. Εαν υπάρχει μεγάλη μετατόπιση του ενδοφακού (Sunset Syndrome) και μειώνει την όρασή σας, πρέπει να αποκαταστήσουμε τη θέση του ενδοφακού οπωσδηποτε. Αν θα γίνει συνδυασμένο χειρουργείο εξαρτάται απο τους παραπανω κι άλλους παραγόντες που πρέπει να συμπεριλάβ... Διάβασε περισσότερα

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Το γλαυκωμα μπορεί να τυφλωσει, ο παρεκτοπισμένος ενδοφακός όχι. Προτεραιότητα έχει το γλαυκωμα και αν μπορούμε ταυτόχρονα με το χειρουργείο του γλαυκώματος να στηρίξουμε τον ενδοφακό ή να τον ανταλλάξουμε, καλώς. Αλλά σίγουρα να ρυθμιστεί η πίεση πρώτα.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Η ψευδοαποφολίδωση είναι ο λόγος της μετατόπισης του ενδοφακού (σύνηθες μετά από κάποια χρόνια από το χειρουργείο καταρράκτη). Το γλαύκωμα αντιμετωπίζεται είτε με laser (SLT) το οποίο γίνεται άσχετα από την επέμβαση αντικατάστασης φακού, είτε με χειρουργείο (καλύτερα μετά από την επέμβαση αντικατάστασης φακού). Όλα εξαρτώνται από το πόσο σοβαρό είναι ΤΩΡΑ το γλαύκωμα και γι' αυτό ακούτε διάφορες γνώμες...

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Χαλάνδρι