• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

Μετά από εγχείρηση καταρράκτη σ δύο χρόνια περίπου είδα στο μάτι μυγακια φωταψιες πήγα σ γιατρό κ Μ είπε έχουμε αποκόλληση υαλοειδους τ μυγακια έχουν σχεδόν φύγει τ πρέπει ν κάνω κ θ δημιουργήσουν αποκόλληση αμφιβληστροειδούς

6 ειδικοί απάντησαν

  • Προληπτικά πρέπει να προσέχετε τις μεγάλες εντάσεις , σωματικές και ψυχολογικές . Εν δυνάμει μια και μόνο εκτεταμένη αποκόλληση υαλοειδους μπορεί μετά από μεγάλη ένταση να προκαλέσει ρωγμή με συνέπεια αποκόλληση αμφιβληστροειδούς .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Να προσέχετε να μη σηκώνετε πολύ βαριά αντικείμενα.
    Να κάνετε βυθοσκοπηση κάθε χρόνο για έλεγχο.
    Αν ξαφνικά δείτε μυγακια ξανά η λάμψεις τότε θα πάτε αμέσως για έλεγχο στον οφθαλμίατρο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν χρειαζεται να κανετε κατι αφου τα μυγακια εχουν φυγει.Μονο εαν δειτε καινουργια ή λαμψεις ή απωλια οπτικου πεδιου.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Τα «μυγάκια» δηλαδή οι μυοψιες προέρχονται από την αποκόλληση του υαλοειδους σώματος, όσο μεγαλώνουμε τόσο ρευστοποιείται και κινείται αποτε βλέπουμε διαφορά ο ίδια και συγκριματα. Με τον καιρό αυτά καθιζάνουν και φεύγουν από τον οπτικό άξονα ή συνηθίζει ο εγκέφαλος μας και δεν τα βλέπει. Η αποκόλληση αμφ/δους εμφανίζεται με φλας/αστραπές και λάμψεις συνοδευόμενη από μυοψιες και μπορεί και «κουρτίνα».αν στη βυθοσκόπηση δεν βρήκε κάτι ο οφθαλμιατρος σας και δεν έχετε νέα συμπτώματα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Η αποκόλληση του υαλοειδές οφείλεται σε φυσιολογική γήρανση του ματιού. Και συνήθως δεν προκαλεί καποιο προβλημα στο μάτι.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας,
    Εφόσον σας εξέτασε ο οφθαλμίατρός σας θα τηρήσετε τις οδηγίες του. Η αποκόλληση υαλοειδούς συνηθίζεται από κάποιες ηλικίες και μετά και όταν είναι πλήρης, δηλαδή είναι ολοκληρωμένη, ο ασθενής δεν διατρέχει κίνδυνο για εμφάνιση αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς.

    Λυγερού Μερόπη - Έρικα

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό