• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 05/12/2023

Καλησπέρα έχω κάνει επέμβαση καταρράκτη σε ηλικία 37 ετών λόγω λήψης κορτιζόνης (παρατεταμένης διάρκειας)και στα δύο μάτια μετά από κάποια χρόνια ξανά επαναλαμβάνεται η επέμβαση και αλλαγή των φακων?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν είσαστε ικανοποιημένη με την ποιότητα των φακών και δεν έχετε κάνει LASER καψουλοτομή μετά τους καταρράκτες, τότε μπορούμε ενδεχομένως να αλλάξουμε τους φακούς.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • τεχνικα αυτο γινεται, αλλα δεν ειναι συνηθως απαραιτητο

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,
    Μόνο αν συντρέχει σοβαρός οφθαλμολογικός λόγος που να αιτιολογεί την αλλαγή των ενδοφακών.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, σε νεαρές ηλικίες συνήθως εμφανίζεται δευτερογενής καταρράκτης (θόλωση του οπίσθιου περιφακιου) ο οποίος όμως δεν απαιτεί αλλαγή του ενδοφακου σας. Στην περίπτωση αυτή εφαρμόζεται Yag Laser καψουλοτομη.

    Αντωνιάδου Χριστίνα

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει λόγος να γίνει αλλαγή ενδοφθαλμιων φακών.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως όχι αλλά εξαρτάται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ψευδοφακού

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Δυσκολα θολώνει ο ενδοφακος . Αυτό που σίγουρα λόγω και του νεαρού της ηλικίας σας γίνεται είναι η θόλωση οπίσθιου περιφακιου . Όπου με το yag laser διορθώνεται .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Ο καταρράκτης με την επέμβαση αφαιρείται οριστικά. Και μπαίνει ενδοφακος
    Δεν επαναλαμβάνεται η επέμβαση, ουτε αλλάζουν οι ενδοφακοί.
    Εαν χρειαζεται καποια επιπρόσθετη διόρθωση της όρασης γινεται με γυαλια.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Μετα απο καποια χρονια δεν επαναλαμβανεται η επεμβαση και δεν αλλαζουν οι φακοι. Αυτο που ισως συμβαινει κυριως σε νεους που εχουν χειρουργηθει για καταρρακτη, ειναι να θολωνει το οπισθιο περιφακιο που ειναι η μεμβρανη που στηριζει το φακο που εχει μπει. Αυτο διορθωνεται με μια μικροεπεμβαση YAG LASER που καθαριζει το θολωμενο περιφακιο, ειναι επεμβαση που γινεται σε εξωτερικο ιατρειο σε 5 λεπτα, και η οραση επανερχεται στα φυσιολογικα επιπεδα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος