• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Καλησπέρα είμαι 42 ετών εκανα επέμβαση καταρακτηκ μ ειπαν ήταν επιτυχής έπαθα οιδιμα κερατοιδη με φάρμακα το ξεπέρασα αλλά ο φακός σ μου σαν να τρεμει λιγο και να ζαλίζομαι αυτό μήπως είναι νευρολογικο

6 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν είναι νευρολογικό. Έχει να κάνει με την τοποθέτηση του φακού σας

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλημέρα , αν υπάρχει κάποιο βαθμό (διαθλαστική ανωμαλία και στο άλλο μάτι τύπου μυωπία , υπερμετρωπία ) θέλει λίγο καιρό να ισόρροπη και ίσως μια ζαλάδα ελαφριά να την εχετε . Άλλωστε στο τέλος του μηνα μετεγχειρητικά θα δωθεί το διορθωτικό γυαλάκι . Το ,,τρέμει ο φακός ,, δνε είναι να αντιληφθει από σας , πιθανών να βλέπεται της άντανακλασεις του φωτός με τις κινήσεις του ματιού . Καλό θα είναι να εξεταστείτε και να λυθούν απορίες και να αποκλείσουν και αν η ζαλάδα οφείλετε στα μάτια η αλλιώς να δείτε κάποιο παθολόγο , Ορλ ίσως και νευρολόγο ανάλογα .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Πολυ πιθανον.
    Καντε μια επισκεψη σε νευρολογο.
    Πιθανον να εχετε διπλωπια και νομίζεται οτι τρεμει ο φακος.
    Χρειαζονται κι αλλες εξετασεις να κανεται.
    Η μηπως χρειαζονται αλλαγη γυαλιων.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να υπάρχει φακοδονηση η οποία ειναι δύσκολο να ειναι αντιληπτή από εσάς μερικοί ασθενείς όμως αναφέρουν προβλήματα όρασης ακόμα και μετά από επιτυχημένη επέμβαση καταρράκτη. Έχετε κάνει Oct ωχράς κηλίδας και αν ναι ειναι φυσιολογικό;

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Κατ'αρχην εγχείρηση καταρράκτη 42 ετών πολύ νέος.Το οίδημα κερατοειδούς είναι σύνηθες την πρώτη εβδομάδα.Τελος ο φακός δεν δημιουργεί ζαλάδες.Παντως ένας γενικός έλεγχος χρειαζεται

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Μπορει να ειναι προβλημα στο οργανο της ισορροπιας και καλο θα ηταν να κλεισετε ραντεβου με ΩΡΛ.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο