• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 22/12/2023

Έχω κάνει εγχείρηση καταρράκτη και στα δύο μάτια. Η πρώτη δεν πέτυχε. Ήμουν 63 ετών το 2014 πλήρης υγείας καθ' όλα. Εξελίχθηκε σε οίδημα κερατοειδούς (μπουλόζα) και δεν χρειάζεται να αναφέρω το σωματικό και ψυχολογικό κυρίως κόστος. Τελικά πήγαν τόσο άσχημα τα πράγματα που αναγκάστηκα να κάνω μεταμόσχευση κερατοειδούς. Λίγα χρόνια μετά έκανα εγχείρηση καταρράκτη και στο άλλο μάτι με την ψυχή στο στόμα από φόβο για ευνόητους λόγους. Οι γιατροί γνωρίζοντας το περιστατικό ζήτησαν πολλές εξετάσεις όπως ενδοθηλιομέτρηση κ.α. Οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές και η εγχείρηση πέτυχε απόλυτα. Ό,τι έγινε έγινε. Ο λόγος που απευθύνομαι τώρα εδώ είναι ότι ποτέ δεν χώνεψα τις εξηγήσεις για την πρώτη αποτυχία, ότι "αυτά τα πράγματα γίνονται, δεν υπάρχει αιτία" κ.α. Δεν θα μου βγει από το μυαλό ότι δεν έγινε καλή δουλειά γιατί όλες οι εξετάσεις στο άλλο μάτι ήταν τέλειες και πιστεύω ότι θα πρέπει να ήταν εντάξει και στο πρώτο, αν τις έκαναν... Η γιατρός ήταν στ' αλήθεια συντετριμμένη αλλά τι να το κάνεις... Συγγνώμη που δεν προσθέτω κάτι με την προσωπική μου περιπέτεια στο νήμα αυτό και αν δεν απαντήσετε. θα το καταλάβω. Ευχαριστώ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Να είστε ευχαριστημένος που η εγχείρηση στο άλλο μάτι πήγε πολύ καλά.
    Για το άλλο μάτι με τη μεταμόσχευση βοηθάει και αυτό στη καλλίτερη όραση και των δύο ματιών.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι αλήθεια ότι η μπουλοζα είναι δύσκολη παθηση. Και με Οχι καλή πρόγνωση . Όμως η επέμβαση καταρράκτη κάποια στιγμή θα γινόταν γιατί το μάτι θα είχες χάσει την όραση του από την θόλωση του φακού . Όποτε αναπόφευκτα θα οδηγούσασταν στην επέμβαση .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Δυστυχως οι ιατρικες επεμβασεις γενικα ειναι σαν τις πτησεις αεροπλανου.Το να πετας με αεροπλανο ειναι πολυ ασφαλες αλλα….δυστυχως κάποιο θα πεσει!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Στα αλήθεια μπορεί να συμβεί τετοια επιπλοκή. Και συνηθώς δεν βρίσκουμε την αιτια.
    Για αυτο και σας εκαναν επιπρόσθετες εξετασεις για να εχει καλο αποτέλεσμα το αλλο ματι.
    Πολλές φορες ειναι η κατάσταση του οργανισμού στην συγκεκριμένη χρονικη περίοδο.
    Εφ οσον το δευτερο ματι πηγε καλα, δεν χρειαζεται να ανησυχείτε.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος