• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 13/01/2024

εκανα επέμβαση για οπισθιο υποκάψικο καταράκτη το 22, η ιατρος μου ανεφερε οτι δενυπηρχε δυνατοτητα να καθαριστει καλυτερα γιατι ηταν επικυνδινο να δημιυργει τρυπα εκει και οτι σε 2ο χρόνο θα χρειαστει ενα λειζερ, μετα την επέμβαση προεκυψε φλεγμονή, πηρα αγωγη κορτιζονης απο το στομα, και στην πορεια maxidex σταγόνες, η γιατρος αποφασησε να μου περιορησει τις σταγονες αλλά υπήρχε ακόμα προβλημα με αποτελεσμα ζητησα 2η γνωμη και μου ειπαν οτι αντιδρα το ματι μου στο φακό μισό με ένα σταυρό, μου αυξησαν τις σταγονες...στο χαρτι τους γιατι με ειδαν στο δημοσιο, ειδα που εγραφε ιριδοκυκλιτιδα...η φλεγμονη περασε περιπου τον σεπτεμβριο δλδ 5 μηνες μετα την επεμβαση...Η όπτική οξύτητα απο το χειρουργημενο αρχιζει και μειώνεται ξανά, έχω να χειρουργήσω όμως και το δεξι μάτι...η άληθεια,μου ειπαν οτι ο οπισθιος υποκαψικος καταρακτης ενεχει κινδυνους και οτι 1 στα 3 ατομα εχει επίπλοκες...με αποτελεσμα φοβάμαι να εμπιστευτω...ξέρετε καποιον να εχει εξειδικευεση πανω στον οπισθιο υποκαψικο καταρακτη?το τρεναρω λόγο φόβου...υπαρχει κινδυνος μεγαλυτερων επιπλοκων οσο το καθυστερώ? γιατι είχα όλα αυτα τα θέματα με το αριστερο μου ματι μετα το χειρουργείο?δλδ πως προεκυψε αυτό?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μετα απο επέμβαση καταρράκτη μπορει να εκδηλωθεί καποια άσηπτη φλεγμονή η οποια αντιμετωπίζεται με σταγόνες. Δεν ειναι υποχρεωτικο και το δεύτερο ματι να αντιδράσει με τον ιδιο τροπο. Πιθανότατα θα χρειαστεί να κάνετε λέιζερ καψουλοτομια στο χειρουργημένο μάτι για να εχετε την μέγιστη όραση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Μπορει στο παρελθον να ειχατε περασει ιριδοκυκλιτιδα στο αριστερο ματι σας και τοτε εαν χρειαστει να χειρουργηθειτε για καταρρακτη χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση!Δεν υπαρχει εξειδικευση για οπισθιο υποκαψικο καταρρακτη.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Θα χαρώ πολύ να σας δω καθώς ειδικεύομαι στον καταρράκτη και συγκεκριμένα σε δύσκολα περιστατικά λόγω τεράστιας χειρουργικής εμπειρίας από τη δουλειά μου στην Αγγλία σαν διευθύντρια.

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Συμβαίνουν αυτά.
    Το ρίσκο για να χειρουργήσετε το άλλο ματι θα το πάρετε μόνος σας.
    Περιμένετε μέχρι να σας ενημερώσει ο Οφθ/τρος σας για χειρουργείο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό