• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

Καλησπέρα, Με τον σύντροφο μου ξεκινήσαμε να εχουμε ελεύθερες επαφές προκειμένου να προκύψει κύηση ωστόσο έκανα τεστ 2 ημέρες πριν την καθυστέρηση και βγήκε αρνητικό. Υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος ;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Έάν γίνει το τεστ πολύ νωρίς τότε είναι πιθανό να μη δείξει

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Το τεστ ουρων ναι ειναι πιθανο να εχει βγει αρνητικο κ να ειστε εγκυος .Επαναλαβετε τεστ ουρων εφοσον εχετε καθυστερηση ή εναλλακτικα μπορειτε να κανετε μετρηση χοριακης γοναδοτροπινης στο αιμα αμεσα.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Να επαναλάβετε το τεστ κύησης

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως τα τεστ κύησης δείχνουν 2 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, αλλά επειδή υπάρχει πιθανότητα καθυστερημένης ωορρηξίας μπορεί να έγινε αργότερα η σύλληψη. Εγώ θα συμβούλευα να περιμένετε να σας έρθει περίοδος και αν καθυστερήσει περισσότερο από 5 ημέρες επαναλάβετε ένα τεστ κύησης. Τονίζω πως δεν γνωρίζω τον κύκλο σας και αν δεν έχετε σταθερό κύκλο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα