• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 13/04/2024

Καλησπερα….ειμαι 33,5 χρόνων και προσπαθούμε από τον Ιανουάριο με τον άντρα μου να κάνουμε ένα παιδακι!ο κύκλος μου είναι 26 ημερών και γνωρίζω ποτέ έχω ωορρηξία,οποτε τις ημέρες πριν την ωορρηξία,κατα την διάρκεια και 2 μέρες μετά την ωορρηξία,προσπαθούμε εντατικά στο να επιτύχουμε εγκυμοσύνη…προς το παρών δεν έχω θετικά αποτελέσματα και δεν σας κρύβω πως αγχώνομαι και στεναχωριέμαι ταυτόχρονα…έχω ξεκινήσει και τα pregnacare before conception που διάβασα πως βοηθούν ώστε να προετοιμάσουν το σώμα για την σύλληψη!Μηπως ομως έχουμε κάποιο πρόβλημα;θα έπρεπε να ανησυχήσω μηπως υπάρχει θέμα υπογονιμότητας;καθε μήνα ζω με το άγχος και καθε μήνα απογοητεύομαι και κλαιω μονη μου που δεν μπορώ να πετύχω αυτό που τόσο θέλω!Επισης λαμβάνω εδώ και 3 χρόνια χάπι για την ρύθμιση της πίεσης μου,μιας και ήταν παραπάνω υψηλή από όσο έπρεπε,η αγωγή που περνω είναι olmetec των 10 μηπως αυτό φταίει;νιώθω τόσο ενοχικά….θα χαρώ και θα ανακουφιστώ ταυτόχρονα εάν λάβω απάντηση σας!Ευχαριστω πολύ και ευχομαι όσες γυναίκες υπαρχουν εκεί έξω που προσπαθούν να μην εγκαταλείψουν και ας ελπίσουμε σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που τόσο λαχταράμε!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, το αντιυπερτασικο που λαμβάνετε δεν πρέπει να χορηγείται κατά τη διάρκεια της κύησης. Μιλήστε με τον παθολόγο ή τον καρδιολογο σας για να το αλλάξετε με κάποιο άλλο. Οι 3 μήνες που προσπαθείτε είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να επιτύχετε εγκυμοσυνη. Αν περάσει χρόνος αρχίστε τη διερεύνηση. Καλή επιτυχία!

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Να γίνει πλήρης έλεγχος υπογονιμότητας σε σας και τον σύντροφό σας, ώστε να βρεθεί η αιτία και να αντιμετωπιστεί. Μην αγχώνεστε ή στεναχωριέστε, παρά ξεκινήστε τις εξετάσεις σας.

    Παπακωνσταντίνου Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας, Ειδικός Αναπαραγωγής - Λέκτορας, Η.Π.Α.

    Αθήνα