• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα! Είμαι εγκυος στην 6η εβδομάδα.την πρώτη ημέρα της 6ης εβδομάδας πήγα για Ενδο κολπικό υπέρηχο με αποτέλεσμα να δούμε έμβρυο 1,5χιλ Και δεν μπορούσε να διακρίνει ογιατρός καρδιακό παλμό. Πριν από μία βδομάδα είχα κάνει μία χοριακή που ήταν 3.900 σήμερα έκανα άλλη μια που είμαι 6εβ+3 και βγήκε 14,107.η απορία μου είναι αν γίνεται να ανεβαίνει η χοριακη χωρίς καλή εξέλιξη του εμβρύου.εχω ραντεβού με τον γιατρό σε 1 εβδομάδα,είχα κ μια αποβολή πριν 2 μήνες,είμαι 38 ετών

2 ειδικοί απάντησαν

  • Για να μπορούμε να συγκρίνουμε τις χοριακες θα πρέπει να να γίνει 48 ώρες μετά την πρώτη, διαφορετικα δεν μπορούμε να έχουμε άποψη. Πιθανόν το εμβρυακι να είναι πολύ μικρό κ να μην φαινόταν καρδιακός παλμός.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα, ναι η χοριακή μπορεί να ανεβαίνει για λίγες ημέρες και χωρίς καλή εξέλιξη της κύησης. Δεν χρειάζεται όμως να ανησυχείτε στο επόμενο ραντεβού σας θα ξεκαθαρίσει αν η κύηση προχωράει.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα