• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 21/06/2023

Καλησπέρα , Είμαι 26εβδ κ 2 ημερών έγκυος. Πριν 2 εβδομάδες νοσηλεύτηκα 2 μέρες για συσπάσεις. Παιρνω τοκολυτικα και προγεστερόνη. Νιώθω συνέχεια την ανάγκη για ούρηση, και πολλές φορές όταν με πιάνει έχω κάποια σύσπαση. Γενική ούρων , καλλιέργεια ούρων και κολπικού καθαρές μόνο λίγους κρυστάλλους έβγαλε η γενική ούρων οξαλικου ασβεστίου . Λαμβάνω ασβέστιο από τον 4ο μήνα, υπάρχει περίπτωση να έχει ξεπεράσει τα όρια και να μου δημιουργεί προβλήματα ; Επίσης το ασβέστιο γενικά προκαλεί συσπάσεις; Ευχαριστώ πολύ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Το ασβέστιο δεν μπορει να σας προκαλέσει αυτά τα συμπτώματα. Σημασία έχει το μήκος του τραχήλου σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Το ασβέστιο το παίρνουν όλες οι έγκυες αλλά δεν έχουν όλες συσπάσεις

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ίσως θα ήταν καλό να μειώσετε το ασβέστιο

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • παρε μαγνησιο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Το ασβέστιο είναι απαραίτητο συμπλήρωμα στην εγκυμοσύνη γιατί οι ανάγκες του εμβρύου και της μητέρας είναι μεγαλύτερες. Όχι δεν προκαλεί πρόωρες συσπάσεις. Στο 3ο τρίμηνο οι επίτοκες έχουν συχνοουρία λόγο της πίεσης στην ουροδόχο κύστη. Να πίνετε πολύ νερό, τουλάχιστον 3 λίτρα τώρα το καλοκαίρι γιατί λόγω της ζέστης οι επίτοκες αφυδατωνονται.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα