• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 26/05/2023

Καλημερα σας! Ειμαι 30 ετων! Τα τελευταία 2 χρονια εχω ελεύθερη επαφη με τν σύντροφο μου ,διοτι θελουμε ενα 3ο μελος αλλα χωρις να ειμαι με το ημερολόγιο στο χερι. Μιλησα με τν γιατρο μου να κανουμε εξετασεις να δουμε αν ολα ειναι οκ. Βρεθηκε υψηλη η προλακτινη κατα τα αλλα ολα ενταξει. Επισης εχω και 2 μικρα ινομυωματα που προς το παρον δεν ενοχλουν! Παιρνω 3 μηνες χαπια για την προλακτινη και την 4η ημερα πρριοδου ενα χαπι για ωορρηξία για 5 μερες!. Η ερωτηση μου ήταν μεχρι ποτε θα παίρνω τα χαπια? Δεν πρεπει να ξαναδουμε τα επιπεδα της προλακτινης? Και μου ειπε μεχρι να μεινω εγκυος απλα θα τα παιρνω! (Μενω εξωτερικο και δεν εχω την ανεση της γλωσσας) η απαντηση αυτη χωρις επανεξεταση του επιπεδου προλακτινης ειναι φυσιολογικη? Επισης δεν μου σύστησε να παιρνω καποιο φολικο οξυ παραμονο οταν εγω τον ρωτησα αν ειναι καλο να παιρνω η απαντηση ηταν σαν να επρεπε απο μονη μου να το ξερω και να παιρνω ηδη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, καλό είναι να ελεγχθούν τα επίπεδα προλακτίνης ώστε να προσαρμοστεί η θεραπεία αν χρειαστεί

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Επανάληψη προλακτινης κρίνεται αναγκαία , επίσης φιλικό οξύ, ερώτηση ο σύζυγος έχει ελεγχθεί ;;

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Το ερώτημα είναι πόσο ήταν η προλακτινη σας, τι χάπι παίρνετε για την υψηλή προλακτινη και τι χάπια παίρνετε για να κάνετε ωοθυλακιορρηξια και πόσο καιρό τα παίρνετε αυτά τα χάπια. Διερεύνηση υπογονιμότητας στην ηλικία σας κάνουμε μετά τον 1 χρόνο χρονισμενων επαφών ( δηλαδή επαφών γύρω από την ωοθυλακιορρηξια). Σημαντικό είναι πως ήταν ο κύκλος σας, αν δλδ είχατε περίοδο, η τιμή της προλακτινης και κάνατε περαιτέρω διευρευνηση. Θα πρέπει να κάνετε μία υστεροσαλπιγγογραφια, μια εξέταση αντιμυλλεριος ορμόνης και ο σύντροφος ένα σπερμοδιαγραμμα κ μια καλλιέργεια σπέρματος για αρχή.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • επισκεφτειτε ενδοκρινολογο

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Στην Ελλάδα θα ξαναμετρούσαμε τα επίπεδα προλακτινης ώστε να τροποποιήσουμε την αγωγή

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν η Προλακτινη είναι φυσιολογικη τα σταματατε

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας