• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Γειά σας, είμαι 32 χρόνων και είμαι έγκυος στην 7η εβδομάδα κύησης. Είχα υπάρξει ξανά έγκυος πριν από περίπου 10 μήνες αλλά εξελίχθηκε σε παλινδρομη κύηση γύρω στην 9η εβδομάδα κύησης. Σήμερα μετά την επίστεψη μου στην τουαλέτα είχα κάπως καφέ υγρά και φοβήθηκα πολύ. Πήγα στο γιατρό μου και αυτός που έδωσε να παίρνω προγεστερονη (200αρι) κάνοντας το χάπι εισαγωγή από τον κόλπο. Επισης μου έχει δώσει να παίρνω και ένα μικρό χαπάκι σαν ασπιρινη για καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας; είναι οκ να παίρνω αυτά τα χάπια πιστεύετε; φοβάμαι τόσο πολύ μην χάσω και αυτό το μωρό...

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα, η προγεστερόνη είναι το μόνο μέτρο που μπορούμε να πάρουμε προκειμένου να βοηθήσουμε μία αρχόμενη εγκυμοσύνη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν είναι να παλινδρομήσει η εγκυμοσύνη λόγω πχ μίας κακής διάπλασης του εμβρύου θα σταματήσει από αυτό το μέτρο. Επίσης αυτό το μικρό χαπάκι που παίρνετε είναι ασπιρίνη η οποία έχει ένδειξη σε κάποιες εγκυμοσύνες ανάλογα με τους παράγοντες κινδύνου που έχετε. Πάντως δεν θα βλάψει την εγκυμοσύνη σας. Ακολουθήστε τις οδηγίες και ελπίζω να τα καταφέρετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα