• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 08/08/2023

Γεια σας . Εχω ξανα γραψει εδω . Προσπαθω 3 μηνες για παιδακι ειμαι 20 χρονων αλλα αυτον τον μηνα δεν εβλεπα τις ημερες . Μονο ξερω πως εκανα την 14η μερα του κυκλου και μετα εκανα να κανω 4 μερες . Αλλα δεν εχω πονους περιοδου . Η πρησμενο στηθος αυτη την φορα . Τον πρηγουμενο μηνα ενω εχω πολυ σταθερο κυκλο 28 ημερες . Μου ειχαν καθηστερηση 3 μερες και μου κρατησαν 4 μερες και δεν ειχα σχεδον καθολου ροη . Μονο οταν πηγενα τουαλετα εβλεπα αιμα . Δεν ξερω τι να πω . Γιατι εχω αργησει τοσο να πιασω . Μηπως ειμαι . Αυτον τον μηνα ειμαι πρησμενη στην κοιλια χαμηλα πανω απο 10 ημερες και ουτε σπυρακια ουτε τιποτα . Τι να πω . Μια κοπελα μου ειπε να παω να παρω φυλικο οξυ βοηθαει μου λεει . Αλλα καπνιζω και πολυ εγω . Εχω αγχωθει

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Οι τρείς μήνες δεν θεωρούνται ικανό χρονικό διάστημα για να προκαλέσουν ανησυχία. Καλό θα είναι όμως εφόσον υπάρχει τόσο πολύ άγχος εσείς και ο σύντροφος να επισκεφθείτε Γυναικολόγο για να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος και στους δύο.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά να μην αγχώνεστε γιατί δυσκολεύετε τη σύλληψη. Είστε πολύ μικρή, και ο χρόνος που προσπαθείτε είναι κι αυτός πολύ μικρός. Να αρχίσετε να ψάχνετε το γιατί δεν μένετε εγκυος μετά τον ένα χρόνο που θα προσπαθείτε. Ναι να πάρετε Φυλλικο οξύ, μπορεί να σας βοηθήσει. Σταματήστε να καπνίζετε πολύ, είναι κι αυτό ένα εμπόδιο. Τέλος οπότε έχετε καθυστέρηση απλά Κάντε ένα τεστ κύησης από το φαρμακείο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα