• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 19/04/2023

Φυσική σύλληψη ετών 42.Ιστορικο 2 αποβολών στο α τρίμηνο.Οι γιατροί μου είπαν ότι αυτό ήταν χρωμοσομικες ανωμαλίες.Εχουν γίνει εξετάσεις θρομβοφιλιας ,πήξης αίματος κ.τλ δε βρέθηκε κάτι ήταν άριστες.Επιδης έχουν γίνει σαλπιγγογραφιες,υστεροσκοπηση,βιοψία ενδομητρίου,εξετάσεις θυροειδή,αυτοάνοσα, αντιφωσπωλιδια,μαγνητική κάτω κοιλίας,τεστ Παπ ,καλλιέργεια κολπικού υγρού δε βρέθηκε ποτέ κάτι όπως και καρυότυπο ζεύγους.Καποιοι μου είπαν ότι μπορεί να ήταν τυχαία γεγονότα οι 2 αποβολές.Τωρα είμαι στον μήνα.Αυριο θα πάω να δούμε αν είναι ενδομήτρια κύηση.Στις προηγούμενες 2 φορές ήταν ενδομήτρια αλλά δεν βλέπαμε έμβρυο .Μου είπαν αυτή τη φορά να ξεκινήσω αντιπηκτικες και salospir αςην έχω θρομβοφιλια και επίσης ο ένας ο γιατρός μου έδωσε utrogestan ενώ ο άλλος ενέσεις prolutex.Οι ερωτήσεις μου είναι; 1) η τιμή της προγεστερόνης αυτή τη στιγμή χωρίς τα χάπια είναι 30ng/ml .Αφού είναι καλή πρέπει να πάρω προγεστερόνη.Τα κολπικά μου δημιουργούν πολύ πονοκοιλο και τα φοβάμαι,όταν τα δοκίμασα από το στόμα πήγα να λιποθυμήσω.πως να τα πάρω;και 2) ο ένας γιατρός μου δίνει το σαλοσπιρ των 100 mg .Ένας καρδιολόγος μου είπε ότι τα αντιπηκτικά κάνουν πολύ κακό στο έμβρυο και φοβάμαι πολύ.Οσον αφορά τις αντιπηκτικες ότι δεν διέρχονται τον πλακούντα.Τωρα να τα ξεκινήσω μόλις δούμε ενδομήτριο σάκο;χωρίς να κάνω εξετάσεις πήξης αίματος ινωδογωνο κ.τλ;η δε χρειάζονται να γίνουν αιματολογικές αίματος;γενικώς είμαι λίγο σε σύγχυση αν και οι γιατροί μου φαίνονται καλοί.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η προγεστερονη σας είναι καλή. Δεν χρειάζεται να πάρετε κάποιο σκεύασμα εκτός απροόπτου. Το salospir δεν κάνει κακό στα έμβρυα, αντιθέτως προστευει και από άλλες καταστάσεις όπως η προεκλαμψια. Και οι αντιπηκτικες που θα πάρετε είναι σε προφυλακτική δόση φαντάζομαι. Καλό θα ήταν να πάρετε το salospir σας. Οι κυήσεις οι προηγούμενες προφανώς ήταν χρωμοσωμικες ανωμαλίες τ εμβρύου.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Εξετάσεις δεν χρειάζονται για τη χορήγηση των αντιπηκτικών ή του salospir. Προγεστερόνη μπορείς να λαμβάνεις κολπικά.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Μην μπερδεύεις πολλούς γιατρούς άκου τον δικό σου

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Εμπιστευτείτε τους γιατρούς σας. Οι αντιπηκτικες ενέσεις και το salospir δεν προκαλούν κανένα απολυτως πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Ναι μπορεί να είναι τυχαία γεγονότα οι παλινδρομες κυησεις σας, άλλωστε είστε 42 ετών. Για την προγεστερόνη καλό θα ήταν να τη χρησιμοποιήσετε μετά τις 6 εβδ και μόνο αν είστε σίγουρη ότι πρόκειται για ενδομήτρια κυηση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα