• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

Ποια είναι η καλύτερη θεραπεία για την αντιμετώπιση της ήπιας δισκοπαθειας; Η φυσικοθεραπεία ή η χειροπρακτική ;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ο φυσικοθεραπευτής και ο χειροπράκτης ασχολούνται εξίσου με προβλήματα της σπονδυλικής στήλης (ΣΣ), με διαφορετική προσέγγιση και εκπαίδευση όμως. Και οι δύο μπορούν να παρέχουν θεραπεία για προβλήματα μυοσκελετικής φύσης, οι μέθοδοι και οι τεχνικές που χρησιμοποιούν όμως είναι διαφορετικές.

    Ο φυσικοθεραπευτής είναι εκπαιδευμένος στη φυσικοθεραπεία, μια επιστημονική προσέγγιση για την ανακούφιση από πόνο, την επαναφορά της κίνησης και τη βελτίωση της λειτουργικότητας της ΣΣ. Οι φυσικοθεραπευτές χρησιμοποιούν ασκήσεις, μασάζ, τεχνικές αποκατάστασης, ηλεκτροθεραπεία και άλλες μη φαρμακευτικές παρεμβάσεις για να βοηθήσουν στην αποκατάστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σταυρινού Παντελής

    Νευροχειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Φυσιοθεραπεια με ενδειξη απο το πορισμα της μαγνητικης

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • H φυσικοθεραπεία και η χειρομαλάξεις είναι συμπληρωματικές θεραπείες για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της δισκοπάθειας. Η επιλογή γίνεται μετά από την κλινική εξέταση του ασθενούς.

    Πολυθοδωράκης Ιωάννης

    Νευροχειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η φυσικοθεραπεία

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η αυχενική ή οσφυική δισκοπάθεια αποτελεί, στις περισσότερες των περιστάσεων, μια δυναμική κατάσταση εκφυλιστικής ή τραυματικής αιτιολογίας του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Δυνητικά ο ασθενής μπορεί να ακολουθήσει συνεδρίες φυσιοθεραπείας ή χειροπρακτικής αλλά η απόφαση πρέπει να παρθεί εφόσον ο ασθενής εξεταστεί ενδελεχώς από εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης. Λάθος επιλογές μπορεί να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες βλάβες. Οι πιθανές επιλογές θεραπείας είναι απόλυτα εξατομικευμένη.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η αποσυμπίεση με τα μηχανήματα αποσυμπίεσης DRX9000

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Εγώ είμαι πάντα υπερ της επιστήμης, συνεπώς φυσιοθεραπεία

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν πρόκειται για ήπια δισκοπάθεια χωρις να παρουσιάζονται νευρολογικά συμπτώματα ( μουδιασματα, μείωση μυϊκής ισχύος) τότε ενδείκνυται η φυσικοθεραπεία

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η Δισκοπλαστική

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα , πιστεύω ότι καλύτερη αντιμετώπιση είναι η φυσικοθεραπεία περιλαμβάνοντας και χειρομάλαξη.

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη