• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Καλησπέρα σας.ειχα δισκοκήλη Ι4-5 αν το λέω καλά από τα Χριστούγεννα με φοβερούς πόνους και πιάσιμο του ποδιού και κράμπα στην γάμπα έως 10 Φεβρουαρίου έκανα χειρουργείο άργησε να περάσει ο πόνος περίπου 10 μέρες μετά....και τώρα 22 Απριλίου είμαι πάλι στο νοσοκομείο 15 χωρίς να μπορώ ν περπατήσω.. ή να καθήσω....με αφόρητο πόνο στον γλουτό που με τα φάρμακα έγινε καλύτερα αλλά ο πόνος στο πόδι και η κράμπα και το μούδιασμα συνεχίζεται είτε περνώ φάρμακα είτε όχι.και δεν μπορώ να περπατήσω πάνω από 5 μέτρα.θα ξαναχρειαστω χειρουργείο;έχω απελπιστικά νομίζω ότι δεν θα ξαναπερπατησω-ζησω.ετων 43.θα εκτιμούσα παρά παρά πολύ μια απάντηση.ευχαριστω!!!!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να δεί κανείς τις εξετάσεις προεγχειρητικές και μετεγχειρητικές για να βγάλει ένα συμπέρασμα.

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Στο δεύτερο τουλάχιστον χειρουργείο πρέπει να μπει εμφύτευμα …

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Είναι αδύνατον να σας απαντήσει κάποιος που δε γνωρίζει το ιστορικό σας, το είδος της δισκοκήλης, τεχνικές λεπτομερειες του χειρουργείου, την κλινική σας εικόνα , τη μέχρι τώρα αγωγή σας κλπ κλπ.
    Θα πρέπει να το συζητήσετε εκτενώς με το χειρουργο σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Νεα μαγνητική χρειάζεται.Το πιο πιθανό σενάριο είναι να υποτροπίασε η δισκοκήλη που χειρουργήσατε.Συμβαίνουν αυτά ακόμη και στον καλύτερο χειρουργό.Μάλλον θα χρειαστείτε νεο χειρουργείο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης